O titul Stavba roku 2023 letos soutěžilo 110 přihlášených staveb z celé České republiky a dvě zahraniční stavby. Tituly a zvláštní ceny byly vyhlášeny na slavnostním galavečeru v pražském Rudolfinu. „Už 31. ročník Stavby roku byl svým způsobem opět rekordní. 110 staveb představovalo dvojnásobek průměru z minulých třiceti let na jeden ročník. Posuzované stavby přinesly několik nových pohledů na trendy, které se ukazují v dokončených stavbách v České republice, ve kterých se projevuje veliký zájem na revitalizaci a rekonstrukci historických staveb a hledání jejich nové funkce,“ uvedl za organizátory soutěže Jan Fibiger. Rekordní byl i počet hlasujících, kteří rozhodovali o Ceně veřejnosti, zapojilo se jich celkem 118 043.

Mezi třinácti stavbami, které získaly titul Stavba roku jsou rekonstrukce Vozovny Slovany v Plzni a nová budova Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni na Lochotíně.

U vozovny porota ocenila logické, prostorově efektivní a funkčně provázané uspořádání areálu skládajícího se z montážních hal a dílen. Ocenila i zázemí údržby, skladů, administrativy a dalších provozů tramvajové vozovny včetně potřebných kolejišť s trolejemi do jednotně řešeného, urbanisticky uceleného městského bloku.

„Ze souboru budov lékařské fakulty je cítit houževnatá a zdařilá péče o kultivaci a zpřehlednění složitého a mnohoznačného fakultního provozu. Ten je obohacen o množství příjemných vnitřních i vnějších pobytových ploch a prostor pro studenty i pedagogy,“ uvedla na adresu druhé stavby porota, která ocenila také promyšlené architektonické řešení interiérů v celém areálu.

Další tři stavby v Plzeňském kraji pak obdržely zvláštní ceny. Cenu ministra dopravy získal úsek plzeňského městského okruhu Křimická – Karlovarská, který byl otevřen v únoru letošního roku.

„Jsem rád, že se v těchto soutěžích objevuje stále více dopravních staveb. Ukazuje se totiž, že dopravní infrastruktura může být nejen užitečná, ale i ohleduplná a dobře zapadající do krajiny. To je přesně případ části plzeňského okruhu mezi Křimickou a Karlovarskou, který jsme se rozhodli ocenit,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

Velká synagoga v Plzni se po třech letech rekonstrukcí otevřela.
Stavbou roku Plzeňského kraje jsou budova fakulty, synagoga a bytová rezidence

Stavba městského okruhu byla oceněna za unikátní konstrukční řešení důležité dopravní stavby, která výrazně ulevila přetížené dopravě v centru města Plzně.

„To, že ministr dopravy udělil ocenění právě této stavbě, považuji za obrovský úspěch, protože v letošním roce proběhlo velké množství železničních i dopravních staveb, včetně dálničních. Ocenil ji nejenom za technickou realizaci, ale i za projektování, zasazení této stavby za více než dvě miliardy korun do krajiny,“ komentoval udělení ceny náměstek pro oblast dopravy Pavel Čížek.

Cenou Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství byla oceněna oprava hradlového mostu Rechle přes řeku Vydru nedaleko Modravy. Rekonstrukce kláštera v Kladrubech získala Cenu ministerstva kultury. Výsledkem projektu nazvaného Život v řádu, který stál 165 milionů korun, je opravený starý konvent, první a druhé nadzemní podlaží nového konventu a rajský dvůr. Vznikly také dvě nové prohlídkové trasy. Jedna seznamuje návštěvníky s každodenním životem mnichů, druhá přibližuje osud kláštera v 19. a 20. století a život rodu Windischgrätzů, který byl v tu dobu novým majitelem objektu.