Je to jen pár dnů, kdy médii proběhla zpráva o rozhodnutí radních města Vsetína o zákazu používání mobilních telefonů ve třídách vsetínských základních škol, zřizovaných městem. Po příchodu do školy je žáci nebudou moci mít ani u sebe a vloží je do speciálních uzamykatelných boxů. Opatření okamžitě spustilo bouřlivou diskuzi především na sociálních sítích.

„To, že používání mobilních telefonů dětem škodí, opakovaně potvrzují nejrůznější studie, dokonce díky nim víme, že čtyřicet procent dětí má psychické problémy, k nimž výrazně přispívá nadměrné používání mobilů,“ zdůvodnil rozhodnutí starosta Vsetína Jiří Čunek.

Argumenty města ale většina diskutujících neuznává a ani v Plzeňském kraji se podobně razantní opatření nechystají, vesměs proto, že tato problematika už má oporu ve školském zákoně. Ten uvádí: Školní řád nebo vnitřní řád může omezit nebo zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných telefonických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.

„Proto o takových omezeních rozhodují ředitelé jednotlivých škol prostřednictvím školního řádu a necháváme zcela na nich, jak se zachovají. Nebudeme tedy k tomu vydávat žádné doporučení nebo rozhodnutí,“ sdělila vedoucí městského Odboru školství, mládeže a tělovýchovy v Plzni Dagmar Škrlantová.

Na jednotlivých školách v kraji se proto pravidla používání mobilních telefonů dětmi mírně liší.

„Dětem u nás mobily nebereme ani nezamykáme, to je podle nás hodně špatně. Kromě toho by s tím byly spojené další komplikace a starosti. Sázíme raději na vysvětlování a debatu o negativních vlivech jejich používání. Při vyučování smějí žáci mobily využívat jen se svolením vyučujícího, jinak je mají vypnuté a schované. O přestávkách je mohou používat, ale jen ve třídách, nesmějí s nimi na chodbu. Velkou kompetenci v tomto mají třídní učitelé, kteří si konkrétní pravidla používání mohou domlouvat s rodiči,“ říká například Pavla Jedličková, ředitelka 28. ZŠ v Plzni-Lobzích.

O něco přísnější pravidla mají zavedená na 21. základní škole v Plzni-Slovanech. „Vycházíme ze školního řádu, žáci na 1. ani na 2. stupni nemohou používat mobilní telefony, musejí je mít vypnuté v taškách u sebe, a to i o přestávkách. Používat je smějí jen se souhlasem učitele při výuce,“ vysvětluje ředitel školy Martin Prokop.

V malé škole v Kozojedech na severním Plzeňsku naopak už zkušenosti s boxy na mobilní telefony mají. Inspirovali se ve Švédsku. „Na 1. stupni mají všechny děti mobily vypnuté v taškách a dodržují to. Když potřebují nutně volat, třeba rodičům, řeknou to. Na 2. stupni už jsme museli být přísnější. Žáci mají mobily uložené v plastových schránkách a dostávají je až na obědovou pauzu. Pokud je tedy nepoužívají při vyučování na nějaký seminář. Samozřejmě ve výjimečných případech pro soukromé účely je na vyžádání použít mohou. Inspirovali jsme se tak ve Švédsku a následně jsme si tato pravidla domluvili bez problémů na schůzce s rodiči i s dětmi,“ vysvětluje ředitelka školy Eva Doležalová.

Na jednotlivých ředitelích nechávají stanovení pravidel používání mobilních telefonů i Klatovy, jejichž Odbor školství Deníku potvrdil, že podobné plošné nařízení ani doporučení jako ve Vsetíně do budoucna nechystá.

„Máme nastavená pravidla, které děti dodržují a nemáme s tím problém. Během vyučování mají mobilní telefony vypnuté a mohou je používat jen o přestávkách,“ říká například ředitelka klatovské Základní školy v Hálkově ulici Dana Kočí. Stejně to mají nastavené i ve Stříbře na Základní škole v Gagarinově ulici. „O zpřísnění nebo dokonce odebírání a zamykání mobilů dětem do budoucna neuvažujeme,“ dodává její ředitel Matěj Brzica.

Mobilní telefon nosí do školy i devítiletá Rozárka Dubničková. Tomu, že jej nesmí používat během vyučování, rozumí. „Paní učitelce jsem slíbila, že telefon budu mít vypnutý a schovaný v tašce. Ale potřebuji ho, kdyby se něco stalo nebo abych zavolala rodičům, když jdu ze školy, protože chodím sama.“