Malá Terezka Rathová se poprvé rozplakala v Klatovské nemocnici po páté hodině ráno a stala se tak první holčičkou, která v Plzeňském kraji letos narodila. Prvním chlapečkem v kraji se stal Jiřík Němec, který na svět přišel v Rokycanské nemocnici na Nový rok více než hodinu po poledni. Obě děti včera dostaly od hejtmana Milana Chovance šek na deset tisíc korun a obrovského plyšového medvěda.

„Je to taková kompenzace za třináct tisíc porodného, o které jsme přišli,“ neskrýval radost tatínek Jiří Němec, který žije v Hlohovičkách na Rokycansku. „Buď něco koupíme dětem hned, nebo to malému uložíme,“ dodal. Z obrovského plyšáka měla radost hlavně tříletá Nikolka, která slíbila, že ho svému bráškovi pohlídá.

Jak maminka Terezky Lucie Vilímová, tak maminka Jiříka Petra Brejchová předem věděli pohlaví svého dítěte a obě do porodnice zamířily mezi druhou a třetí hodinou roku 2011. „Na silvestra odpoledne přítel vtipkoval, jestli nepojedeme do porodnice ještě teď, abychom stihli porodné. Když jsem nechtěla, ještě dodal ´Ale ne, že si pak vzpomeneš ve dvě ráno.´ No, a v půl třetí jsme jeli,“ vzpomíná s úsměvem Petra Brejchová. A velmi podobné to bylo i v Mlázovech na Klatovsku. „Přítel na oslavě nepil, na Nový rok šel totiž do práce,“ popisuje Lucie Vilímová. Zatímco Terezčini rodiče se o jejím prvenství dozvěděli už na porodním sále, o tom, že je Jiřík prvním klukem narozeným v kraji, rodiče informoval až kraj. „Ale bylo to milé překvapení,“ dodal Jiří Němec.