Tvrdí, že jde o další tajně uložené finance, o nichž nikdo nevěděl. V souvislosti s tím ve čtvrtek rezignovala dosavadní vedoucí ekonomického odboru Jaroslava Vavříková.
Bývalé vedení však takové nařčení považuje za cílený útok před volbami, na účtu jsou prý jen běžné pohotovostní peníze.
„Peníze byly mimo krajský rozpočet vyváděny v letech 2001 až 2007, nevylučuji ani záměrné ukrývání finančních prostředků,“ uvedl krajský ekonomický náměstek Milan Chovanec (ČSSD), který okamžitě nařídil interní audit. Ten má zjistit, kdo a na čí příkaz peníze na účet posílal, výsledky by měly být známy do měsíce
Vedoucí ekonomického odboru podle Chovance pochybila zejména tím, že neinformovala vedení, že jsou peníze volně k použití. Vavříková přitom byla při sestavování letošního rozpočtu a mohla navrhnout zapojení těchto peněz, bilance by potom nebyla ztrátová.
Bývalý krajský ekonom Vladislav Vilímec (ODS) však nařčení o tajných úsporách striktně odmítá. „Jde o prostředky, které se v daném roce už nemůžou například z časových důvodů použít. Kraj až do roku 2008 hospodařil vždy s přebytkem a ten nelze v příštím roce použít bez rizika schodku,“ vysvětluje Vilímec, podle něhož jde jen o zástěnu. „Z běžných pohotovostních peněz se nynější vedení snaží udělat senzaci a chce naši stranu před volbami očernit,“ dodává.
O financích nevěděl ani bývalý radní Pavel Karpíšek (ODS). „O takových penězích nevím, ale rozhodně nejsou mimo rozpočet, vždyť jsou stále na účtu Plzeňského kraje,“ uvedl Karpíšek, podle něhož je spíše překvapující fakt, že si doposud nikdo tak vysoké částky volně ležící na účtu nevšiml.
Podle Chovance však byly peníze převáděny na účet, přes který neustále protékají stamiliony od státu například na platy učitelů. „Peníze chceme zapojit do rozpočtu. Dofinancujeme z nich klatovskou nemocnici, také uhradíme schodek v rozpočtu a chtěli bychom také posílit dopravu,“ dodává náměstek.
Radní z ČSSD už po svém nástupu odhalili 825 milionů uložených na depozitní směnce mimo rozpočet. Jednalo se o peníze na klatovskou nemocnici.