Obavy z možné nákazy takzvanou ´novou´ nebo ´mexickou´ chřipkou mají lidé všech věkových kategorií, ačkoliv u nás ještě nebyl prokázán ani jeden případ této zákeřné nemoci. Hygienici s přípravami souhlasí, pouze lidi vyzývají, aby zachovali klid.

„V podstatě o nic nejde, roušku i dezinfekce mohou mít doma jen tak pro jistotu. V případě, že by se v budoucnu přítomnost nějakého nebezpečného viru prokázala, budou připraveni. Asi je lepší, když si je koupí předem a nebudou pak zmatkovat na poslední chvíli,“ míní Jitka Skálová z epidemiologie Krajské hygienické stanice v Plzni.

Největší zájem je v plzeňských lékárnách o roušky na obličej. „Lidé se hodně ptají také na lék Tamiflu, když ale zjistí, že je pouze na předpis a hlavně stojí 960 korun, rozmyslí si to a raději si koupí roušku za dvě koruny,“ popsala lékárnice z lékárny V Bezovce na Borech.

Zvýšený prodej roušek a desinfekce zaznamenali také v lékárně na náměstí Republiky. „Není to vyloženě lavina, ale lidé se ptají a kupují. Podle mého názoru by každá domácnost roušky mít v lékárničce měla. I v případě, že někdo z rodiny chytne jakoukoliv přenosnou chorobu, nemusí jít hned o novou chřipku, by ji pak členové rodiny měli nosit. Zabránilo by se zbytečnému šíření nemoci,“ říká majitelka lékárny Jana Řehulová. Osobně si prý není jistá, nakolik účinné klasické levné roušky jsou.

„Když jsem vloni letěla do Číny, měla jsem kvalitnější roušku tvarem speciálně upravenou na ústa a nos a asi půl centimetru silnou. Ta by byla rozhodně účinější. Stála kolem sta korun. Chtěla jsem je do lékárny objednat, ale nepodařilo se mi jí nikde sehnat,“ říká Řehulová.

Lidé se po rouškách ptají i v lékárně Pharmaland v Tylově ulici. „My je zde ale nemáme. Většinou si tedy koupí desinfekční prostředky na ruce,“ informuje lékárnice.