Strom se poprvé rozzáří tradičně první adventní neděli, tedy 29. listopadu. Kvůli nepříznivé epidemické situaci se nebude moci veřejnost tentokrát tohoto tradičního aktu zúčastnit. Lidé o něj však nepřijdou. Pokud budou mít zájem, mohou ho sledovat on-line ze svých domovů na facebooku či internetových stránkách města Plzně.

„Mrzí mě, že obyvatelé i návštěvníci našeho města budou letos o účast na této tradiční události, která bývá předzvěstí a radostným očekáváním Vánoc, ochuzeni. Bohužel to však současná nepříznivá situace vyvolaná pandemií koronaviru nedovoluje. Budeme se snažit alespoň cestou on-line přenosu zprostředkovat tento zážitek co největšímu počtu zájemců,“ uvedl plzeňský primátor Martin Baxa. Primátor vánoční strom rozsvítí a pronese sváteční slovo společně s plzeňským biskupem Tomášem Holubem. Živý přenos je možné sledovat 29. listopadu od 17.00 hodin.

Podvodník z Rokycanska a jeho Ford Kuga, který si pořídil na falešné doklady a který policie zajistila.
Podvodník chtěl vydělat na covidu, stát připravil o čtvrt milionu korun

„Vánoční strom vybíralo město zhruba z deseti nabídek, ale právě tuto jedli bělokorou odborníci vyhodnotili jako nejvhodnější, i když ji budou muset dopravit z větší vzdálenosti než v minulých letech. Letos, podobně jako loni, darovala vánoční strom městu soukromá osoba. Město se snaží, pokud je to jen trochu možné, každý rok druhy stromů obměňovat. Loni vybralo smrk ztepilý, předloni douglasku tisolistou,“ řekl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Vánoční stromy město získávalo v minulosti od občanů i firem, v předcházejících letech jej vytipovali na městských pozemcích technici Správy veřejného statku města Plzně, loni i předloni jej stejně jako letos vybrali od soukromníka. „Vybírání vhodného vánočního stromu je složitá záležitost. Strom by měl být optimálně vysoký 13 až 14 metrů, nejvýše pak 15 metrů. Musí mít také vhodný kuželovitý tvar, aby se na něj dala bez problémů zavěsit světelná výzdoba. Při výběru stromu asistují odborníci, kteří mají výzdobu na starosti. Po poražení je také nutné prozkoumat, zda není strom příliš napadený hnilobou nebo jinak poškozen,“ vysvětlil Richard Havelka.

„Jedle bělokorá z Kařezu všechny tyto nároky splňuje. Na soukromou zahradu, kde strom roste, je také vhodný přístup pro techniku, která se bude při kácení a transportu stromu používat,“ uvedl Miloš Pacolt ze Správy veřejného statku města Plzně. Jedle bude uříznuta 12. listopadu v dopoledních hodinách a poté zkrácena na požadovaných 14 až 15 metrů. Speciální konvoj strom přiveze týž den na náměstí Republiky kolem 22. hodiny, jeho samotná instalace následně zabere přibližně jednu a půl hodiny.

Policisté z oddělení v Plzni-Skvrňanech hledají v rámci vyšetřování vykradení chaty neznámého muže zachyceného při neoprávněném výběru z bankomatu.
Z chaty zmizely peníze, karty i oběd, podezřelého muže zachytila kamera

Ozdobné prvky začnou na strom navěšovat 23. listopadu pracovníci Plzeňských městských dopravních podniků, kteří mají provádění výzdoby na starosti. „Převážnou část bude tvořit loni pořízená výzdoba, která bude obohacena novými zdobnými prvky s motivem sněhové vločky. Tento motiv si Plzeňané sami vybrali v anketě,“ uvedl Viktor Lang ze Správy veřejného statku města Plzně.

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky se uskuteční 29. listopadu. Vánoční atmosféru navodí od 17 hodin koledy v jazz-rockovém hávu v podání kapely Ivana Audese a sólistky Divadla Josefa Kajetána Tyla Soni Hanzlíčkové Borkové, držitelky Umělecké ceny města Plzně. Strom se rozzáří po svátečním slovu primátora města Plzně Martina Baxy a plzeňského biskupa Tomáše Holuba. Město apeluje na veřejnost, aby zůstala doma a tuto událost sledovala v živém online přenosu.

Jaroslav Škárka u Obvodního soudu v Praze
Škárka kvůli výroku o zrůdách přišel o práci v plzeňské věznici

Kromě vánočního stromu ozdobí centrum města tradičně i prvky vánočního osvětlení. „S jejich instalací se začne v sobotu 14. listopadu v centru města a postupně se bude výzdoba rozšiřovat do dalších ulic. Počet ulic a lokalit bude zhruba stejný jako loni,“ uvedl Viktor Lang. Jde zejména o ulice přiléhající k náměstí Republiky, dále Klatovskou třídu, Americkou ulici, Smetanovy sady, Pražskou ulici, Chodské náměstí, sady Pětatřicátníků a mnohé další. „Letos se vrátí v nové podobě též oblíbené vánoční prvky na stromy do sadů Pětatřicátníků. Loni je již nebylo možné instalovat z důvodu jejich stáří a neúměrných nákladů na případné opravy,“ doplnil Viktor Lang. Mnoho dalších prvků vánoční výzdoby připravují rovněž jednotlivé městské obvody z vlastních rozpočtů.

„Město ve spolupráci s PMDP připravuje opět nazdobit úspěšnou a velmi oblíbenou vánoční tramvaj, která rovněž zpestří ulice Plzně ve vánočním čase,“ dodal Viktor Lang.