Místo HC Lasselsberger už budou mít hokejisté na dresech jen HC Plzeň. Z města jim totiž přiteče do pokladny 15 milionů korun, které jsou pro plzeňský hokej v příští sezoně zcela zásadní.

„Mám z toho výborný pocit a jsem šťastný, že nám radnice takto pomůže,“ prohlásil po středečním jednání mezi hokejisty a radnicí, kde se obě strany na této částce domluvily, generální manažer klubu a plzeňský kapitán Martin Straka. Jasná je však zatím jen částka, kterou je radnice ochotna pro hokej uvolnit. V nejbližších dnech začnou další jednání mezi oběma stranami a teprve z nich má vyplynout, zda půjde o dar, půjčku či placenou reklamu a jestli peníze vyplatí město ze své kasy nebo je klubu poskytne Plzeňská teplárenská.

„Jasné kontury by měly být v pátek,“ prohlásil po včerejších jednáních šéf představenstva Plzeňské teplárenské a vlivný člen ODS ve městě Roman Jurečko. Osobně preferuje kombinaci půjčky a reklamy, kdy by se suma rozdělila.

Ředitel hokejového klubu Jaromír Zavoral včera potvrdil, že 15 milionů korun jim zajistí pomoc v jednom z nejtěžších období, kdy klub opustil dosavadní generální sponzor. Je si vědom i rizika, že v případě, kdy budou muset hokejisté částku městu splácet a nebudou mít na to dost peněz, hrozí například prodej hráčů konkurenci. „Chápu, že půjčka musí být nějak ručená a my žádný jiný majetek než své hráče nemáme,“ přiznal Zavoral. Doufá však, že k podobným krokům vůbec nedojde. Podle něj už s manažeři sami snížili své platy o dvacet procent.

Jednání s hokejisty se včera zúčastnila celá městská rada kromě ekonomického náměstka primátora Vladimíra Duchka, který se omluvil. Právě Duchek už v minulém týdnu na zastupitelstvu prohlásil, že nesouhasí s podporou profesionálního klubu z veřejných peněz. Ohrazovali se však i další zastupitelé, například Jiří Holenda (Plzeňská aliance) nebo Valenta (KSČM). Primátor Pavel Rödl (ODS) však vysvětloval, že jde o záchranu extraligového hokeje, bez které si Plzeň dovede málokdo představit.