„Místo toho, abychom si náš maturitní ples užili, museli jsme řešit řadu organizačních záležitostí, které byly smluvně sjednány s Městským kulturním střediskem v Klatovech a cateringovou společností,“ stěžuje si studentka Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech Iveta Kubátová.

„V sále byla nesnesitelná zima od odpoledních hodin, na stolech v sále byly špinavé a děravé ubrusy, chyběla jakákoliv výzdoba a číslování stolů a nakonec nám bylo zaúčtováno odstranění nadměrného znečištění pronajatých prostor a nějaké opravy,“ pokračuje Iveta Zíková, další ze studentek, která se na přípravách maturitního plesu 4. A a 4. B aktivně podílela. Studenti zaplatili za pronajaté prostory zhruba padesát tisíc korun.

Málo chlebíčků

„Problém byl i s cateringovou společností. Do sálu si nikdo nesměl přinést žádné pití a jídlo s tím, že firma zajišťující občerstvení má vše k dispozici. Brzy ale došly například chlebíčky a hosté měli hlad. Problémy byly i s nedostatečnou obsluhou. Nejvíce nás ale zarazilo, že hodinu před nástupem jsme zjistili, že prý nemáme u firmy zajištěn slavnostní přípitek. Spolužáci proto museli dojet nakoupit sekt do obchodu a zachránit situaci,“ pokračuje Kubátová a dodává: „Družba má v Klatovech monopol, a tak toho využívá. Pár lidí nám kulturní dům v Klatovech rozmlouvalo, dnes už vím jistě, že bych tady mít maturitní ples znovu nechtěla.“

Velký nepořádek

Městské kulturní středisko v Klatovech ale s kritikou studentů nesouhlasí. „V sále se topilo. Celá budova je temperována nepřetržitě na 21 stupňů. Během dne ani večera jsem nezaznamenal jedinou stížnost od pořadatelů na to, že by v sále bylo chladno,“ říká správce kulturního domu Václav Hrbek. Upozornil také na to, že výzdoba a číslování stolů nepatří do kompetencí pronajímatele, ale pořadatele plesu, což byli studenti gymnázia.

Studentům byly zaúčtovány do celkového vyúčtování i náklady za odstranění pozvracených toalet, křesel a židlí, poničené dveře a další škody na majetku města. „Povinností pronajímatele bylo uvést vše do takového stavu, v jakém prostory převzal. Pokud tomu tak nebylo, což je uvedeno v předávacím protokolu, účtujeme si potřebné opravy i vyčištění nábytku. To je ale uvedeno i ve smlouvě,“ říká pracovnice MěKS Klatovy Jana Krouparová.

Smlouva nebyla

Jednatel cateringové společnosti M&P CATERING Kulturní dům Klatovy Martin Mašek řekl Deníku, že se studenty 4.B Gymnázia J. Vrchlického neměli uzavřen žádný smluvní vztah a nezajišťovali pro ně ani přípitek. „Na každém plese je dostatek jídla i studené kuchyně ve formě chlebíčků. Průměrně se jich na jeden ples dělá kolem šesti stovek. Nejinak tomu bylo i tentokrát,“ dodal Mašek. O hosty plesu se prý staralo šest číšníků, což je dostačující.
„Pokud byl na některém stole děravý ubrus, to se stát mohlo. Kdyby někdo přišel a upozornil nás, určitě bychom ho vyměnili,“ pokračuje jednatel.

„Největší problém vidím v tom, že smlouvy podepisuje někdo jiný a prostory přebírá i předává opět někdo jiný. Chybí tam prostě komunikace a informovanost o tom, k čemu se studenti smlouvami vlastně zavázali. To je ale problém těch škol a tříd,“ myslí si Hrbek. „Kdybyste viděli, v jakém stavu je kulturní dům po každé maturitní akci, asi byste se všichni divili. Rozbité záchodové mísy, prokopnuté dveře, pozvracené schody, chodby, židle, stoly, křesla, chodby plné skla a odpadků, injekční stříkačky, prezervativy, spodní prádlo a podobně,“ dodal Hrbek.

„Na náš ples jsme se připravovali čtyři roky. Nejintenzivnější byl poslední rok, kdy jsme se přípravám věnovali opravdu hekticky. Pak vás ale mrzí, když slyšíte od lidí o různých nedostatcích, za které jsme nemohli,“ tvrdí další ze studentek Martina Grasslová.

Podle některých studentů Gymnázia J. Vrchlického nebyly problémy se službami MěKS a cateringové společnosti pouze při tomto plese. „Od spolužáků a kamarádů z jiných tříd a škol víme, že i oni měli s Družbou a cateringem problémy. My jsme se ale rozhodli na tento stav upozornit.“ dodaly shodně Kubátová, Zíková a Grasslová.