Návrat do prostředí, ve kterém prožily devět měsíců, připomíná batolatům plavání ve vaně nebo později v bazénu. O kurzy plavání s novorozenci a batolaty je na Klatovsku velký zájem. V Klatovech se tyto kurzy konají v krytém bazénu a v Horažďovicích v aquaparku.

„Od roku 1995, kdy jsme s plaváním s batolaty začali, zájem stále stoupal a teď se v posledních letech ustálil, ale je stále hodně velký. Pro maminky je to zpříjemnění mateřské dovolené, je to i další aktivita, kterou rodiče se svým dítětem prožívají. Děti si plaváním ve vodě rozvíjejí psycho – motorické schopnosti, plavání je také doporučováno dětem, které jsou trochu opožděné a mají problémy s vývojem, těm plavání hodně prospívá a urychluje jejich vývoj,“ řekla Deníku Marcela Voráčková, která kurzy plavání vede.

Plavání s batolaty a miminky se dělí do několik skupin. „S dětmi do půl roku provádíme plavání a cvičení doma ve vaně, aby byly v domácím prostředí, od půl roku věku dítěte docházejí s rodiči do plaveckého bazénu, tam jsou pak rozděleny do skupin podle dovedností a vše se odehrává v malém bazénu a od třech let se výcvik koná ve velkém bazénu. Výcvik se dělá jednou týdně a trvá půl hodiny. Rozdělen je do 17 lekcí, které jim časově rozvrhneme, ale pokud se jim daný termín nehodí, dá se samozřejmě přesunout,“ vysvětlila Voráčková.

Rodiče mají stále možnost se na kurzy přihlásit na telefonních číslech 604 974 390 nebo 605 592 873. Zápisy se uskuteční 1. září a první lekce začne 12. září.

Také v Horažďovicích mají rodiče s batolaty možnost chodit na kurzy plavání. Nabízejí plavání miminek v domácím prostředí od ukončeného 28 dne po porodu a plavání v bazénu v Aquaparku Horažďovice pro miminka od ukončeného 6. měsíce do 6 let věku dítěte. „Řekla bych, že podle lokality, jakou jsou Horažďovice, je zájem pěkný. Záleží to hlavně na tom, kolik se rodí dětí. Letos začínáme první lekcí 8. září, do té doby se mohou rodiče stále hlásit na číslech, která jsou uvedena na internetových stránkách aquaparku. Možnost mají i při první hodině, protože ta bývá taková adaptační, ale pak už ne,“ informovala instruktorka plavání kojenců, batolat a dětí předškolního věku Simona Hajtolová.

Plavání si rodiče chválí. „Chodily jsme s dcerou asi od sedmi měsíců do bazénu a moc se nám to líbilo. Malá se naučila být pozornější a bystřejší a podle mě není ani tak často nemocná, protože je otužilejší,“ uvedla Jana Hovorková z Klatov.