Masopust v Postřekově, který se uskuteční od 17. do 21. února, to jsou desítky roztančených dívek i chlapců v tradičních krojích, velké množství masek, nechybí ani bohatě nazdobené alegorické vozy a do kroku vyhrává dechovka. Průvod vyvrcholí odsouzením a potrestáním Masopusta. Akce se účastní tisíce lidí, nejnavštěvovanější jsou průvody, kdy v neděli 19. února v 16 hodin projde obcí krojovaný a v úterý 21. února od 16 hodin pak masopustní. Postřekovský průvod je držitelem certifikátu nehmotného kulturního dědictví Plzeňského kraje.

Vyhlášeným a populárním je rovněž masopustní průvod v Kladrubech, který je naplánován na 18. února od 13 hodin. Ve stejnou dobu se uskuteční i největší masopustní průvod na Klatovsku, který se koná každoročně ve Strážově.

Ilustrační foto
Žena souložící se psem i vepřem i dětské porno. Policie odhalila otřesnou sbírku

V Plzni masopusty připravují v různých městských částech. Už v sobotu 11. února se uskuteční na Doubravce, sraz masek je v 10 hodin v parku Potoční, pak se směřuje do Habermannova parku, kde budou zabijačkové hody. Na statku U Matoušů a přilehlé Bolevecké návsi se uskuteční masopust 19. února od 10 do 16 hodin. Návštěvníci si pochutnají na zabijačkových dobrotách a čeká na ně také hudební vystoupení. Připraven je i program pro děti. Masopust má v Bolevci tradici, která se však počátkem minulého století vytratila. „Samotný průvod masek kronika zmiňuje naposledy před druhou světovou válkou,“ vysvětlil správce statku U Matoušů Martin Kolovský, který v loňském roce inicioval návrat tradice. „Návštěvníci budou mít jedinečnou příležitost vidět, jak masopust dříve slavili naši předci. Nejvíc ze všeho se těším na masky, které k této akci neodmyslitelně patří,“ uvedla starostka prvního plzeňského obvodu Ivana Bubeníčková.

Ilustračni foto
V Bavorsku kvůli sokolům omezili turisty, na Šumavě vyčkávají

Následující víkend průvod zažijí Černice. Masopustní trhy na Selské návsi budou otevřeny od 10 do 18 hodin. Průvod maškar poté, co obdrží od starosty symbolicky klíč od Černic, odstartuje v 15 hodin od mateřské školy ve Vltavínové ulici. „Účastníci se odtud vydají na Selskou náves za doprovodu plzeňské hudební skupiny Sekvence. Cestou na ně čekají zábavné zastávky a v cíli čaj i masopustní koblihy,“ uvedl starosta Černic Vladislav Sloup.

Živo bude i na Rokycansku, tam se chystá na 18. února velký průvod v Radnicích. Bude spojen s trhy od 10 hodin, masky vyjdou ve 13 hodin.

Plzeňsko

11. 2. od 10 hodin - Doubravka, sraz masek u přístřešku v parku Potoční, Habrmannův park zabijačkové hody

19. 2. od 10 hodin - Bolevec, masopust na statku U Matoušů a na Bolevecké návsi

25. 2. od 10 hodin - Černice, trhy a v 15 hodin průvod masek

Domažlicko

17. - 21. 2. - Postřekov

17. 2. od 20 hodin - sezpívaná na kytičkovou, hospoda U Hadamů

18. 2. od 20 hodin - maškarní bál, hospoda U Nádraží

19. 2. v 16 hodin - krojovaný průvod obcí, hospoda U Hadamů

v 17 hodin - kytičková zábava, hospoda U Nádraží

20. 2. od 19 hodin - babský bál, hospoda U Nádraží

21. 2. od 16 hodin - masopustní průvod obcí

od 17 hodin - masopustní truchlení, hospoda U Nádraží

18. 2. od 13 hodin - Mrákov

18. 2. od 13 hodin - Klenčí pod Čerchovem

Klatovsko

11. 2. od 12.15 hodin - Železná Ruda, sraz masek před městským úřadem

11. 2. od 13 hodin - Chlistov, masopust na téma filmu Babovřesky

18. 2. od 13 hodin - Strážov, sraz u sokolovny

25. 2. od 13.15 hodin -Tupadly, sraz na fořtovně

Rokycansko

11. 2. od 7.30 hodin - Příkosice, sraz u hospody, večer sousedské posezení s harmonikou

11. 2. od 12 hodin - Kornatice, sraz u kapličky

18. 2. Radnice - od 10 hodin trhy a od 13 hodin průvod městem s kapelou

Tachovsko

18. 2. od 13 hodin - Kladruby, vyhlášený a populární masopust1

18. 2. od 14 hodin - Tachov, průvod masek městem ve spolupráci s folklorním souborem Tachovský Kolowrátek působící při Dětském domově v Tachově