Jeho výpěstky sem přišlo obdivovat několik desítek milovníků květin. Pěstování se Pavel Novák věnuje již šest let. Pyšnit se však může několika výstavami a unikáty ve své sbírce mečíků a kosatců.

Jak jste se dostal jako učitel cizích jazyků k pěstování květin?

„K tomu, že se začnu věnovat pěstování květin, mě přivedl můj druhý velký koníček, a tím je fotografování. Dostal jsem digitální fotoaparát a začal jsem fotografovat krajinu, květiny a další krásné věci. Teprve v počítači jsem zjistil, jak jsou ty květy opravdu nádherné a barevné a začal se pěstováním květin sám věnovat. Jsem učitelem cizích jazyků a jedna z mých žaček mi jednou přinesla katalog květin. Bylo rozhodnuto. K pěstování květin mě ale přivedlo i to, že květiny hodně pěstoval můj dědeček i maminka a já v tom vyrůstal.

Kterým druhům se věnujete?

Věnuji se hlavně kosatcům a mečíkům. Snažím se mít nové a nové druhy, novinky na trhu. Letos byla svéradická výstava v ohrožení, protože zlobilo počasí. Naštěstí v pátek vysvitlo sluníčko a kosatce vykvetly. Tentokrát jsem ukázal rané odrůdy, které se na výstavách objevují jen zřídka.

Kolik odrůd na své zahrádce v Lukovišti vlastně máte?

Co se týče kosatců, pyšním se zhruba 350 – 400 odrůdami, u mečíků zhruba třemi sty odrůdami. Mám ale i tulipány ve 150 odrůdách a další a další květiny. Mnohokrát jsem si už říkal, že bych měl některý druh omezit. Chtěl jsem vystavovat i tulipány, ale na to opravdu už není čas.

Kde sháníte nové odrůdy, takové ty žhavé novinky sezony?

Nejčastěji objednávám v zahraničí, a to ve Francii, většinou ale přímo v USA. Tady ve Svéradicích vystavuji potřetí. Vloni jsem tu byl s kosatci i mečíky,

Je to drahý koníček?

Tohle už není koníček, ale pořádný kůň. Každé hobby něco stojí a pěstování květin také. Jak jsem již řekl, objednávám především z USA, kde za kus dám 10 – 50 dolarů podle toho, o jakou jde novinku. Koupil jsem ale i výpěstek za 75 dolarů. Pak se modlíte, aby vám tu krásu na zahradě nezničily kroupy nebo hlodavci jako mně letos.

Vaše zahrada vypadá od poloviny května jako v pohádce. Chodí se k vám lidé na tu nádheru dívat?

Na zahradě trávíme opravdu hodně času, a když jsme tam, lidé chodí květiny obdivovat. Mám z toho samozřejmě velikou radost.

Děkuji za rozhovor