„Na seznamu zakázaných látek se tak ocitl další z řady pesticidů, které se skladovaly a připravovaly ve skladu v Klatovech - Lubech, o jehož vyčištění usiluje společně se současnými vlastníky sdružení Arnika,“ uvedl vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů a předseda Arniky Jindřich Petrlík.

Již delší dobu jsou zakázané například DDT a lindan, od roku 2005 pak také atrazin. Všechny tři jmenované látky se i nadále nacházejí v omítkách, půdě či v podpovrchových vodách v okolí skladu. DDT a lindan také v rybách v nedalekém Drnové potoce.

„Paraquat naše laboratoře běžně nesledují, a proto nevíme, zda také tento pesticid i nadále kontaminuje bývalý sklad a okolí. Paraquat je neblaze známý svou vysokou toxicitou. Do lidského organismu se může dostat požitím, kožním kontaktem anebo dýchacími cestami. K nejvážnějším otravám dochází zejména při jeho požití,“ upozornil Petrlík. Dlouhodobé působení paraquatu může mít podle něj mimo jiné negativní vliv na vývoj a reprodukci, či způsobovat rakovinu kůže. Zkoumá se také kauzální závislost vlivu paraquatu na rozvinutí Parkinsonovy nemoci.

Evropský soud dal podle Petrlíka při rozhodování o pesticidu za pravdu žalobě Švédska žádajícího zrušení autorizace na paraquat s odůvodněním, že neodpovídá standardům EU pro ochranu zdraví. „Podle Pesticide Action Network se paraquatu každoročně prodá více než 20 tisíc tun, a to převážně do rozvojových zemí (až 70%).

Hlavním výrobcem paraquatu je Syngenta, která podle agentury AP provozuje chemičky vyrábějící paraquat v USA, Velké Británii a Číně,“ dodal Petrlík.

 

 

 

 

Podpořit dekontaminaci objektu v Lubech mohou i lidé, kteří podepíší petici „Klatovy bez DDT“. Svůj podpis pod ni připojily už stovky lidí, mezi nimi byla i žena na snímku, kterou sleduje Jindřich Petrlík.

FOTO: DENÍK/Milan Kilián