Prvním podnikem národního šampionátu byla o tomto víkendu Valašská rallye, fanoušci motorsportu z Klatovska se už ale netrpělivě těší na 20. a 21. dubna, kdy se tam pojedou 53. Rallye Šumava Klatovy a 27. Historic Vltava Rallye, která je součástí ME historických vozidel. Chybět nebude ani 4. Rallye Šumava Legend.

Valašská rallye napoví i organizátorům z Pošumavského auto moto klubu (PAMK) Klatovy, které posádky mohou na Rallye Šumava Klatovy očekávat.

„První přihlášky už evidujeme, ale samozřejmě jejich největší nápor očekáváme až po „Valašce“. Pro závodníky je určitě důležitým datem pondělí 26. března, do kterého je pro ně nachystána sleva 7,5 % na přihlašovacím vkladu. Pro ekonomicky silnější týmy není přihlašovací vklad tak významnou položkou v rozpočtu, a tak budeme i po tomto datu každý den s napětím sledovat seznam přihlášených. Nejvíce se samozřejmě budeme těšit na přihlášku továrního týmu Škoda Motorsport, ale i na jeho tradiční rivaly v čele s Václavem Pechem či Janem Černým. Letos opět očekáváme opepření soubojů domácí špičky v podobě startu zahraniční hvězdy – na svých týmových stránkách totiž předběžně ohlásil start v Klatovech také Rus Alexej Lukjaňuk, který na Barumce dokázal prohánět i Honzu Kopeckého,“ navnadil fanoušky předseda PAMK Klatovy Jiří Valenta.

IKONY ČESKÉ RALLYE

Neméně atraktivní podívanou slibuje i soutěž „historiků“. „Počet přihlášených do letošní Historic Vltava Rallye už překročil třicítku, a to do uzávěrky přihlášek chybí ještě dost času. Těšit se můžeme na velmi zajímavá jména, přijet hodlají účastníci ze Švédska, Finska, Polska, Maďarska, Rakouska, Německa i Velké Británie. Perličkou bude jistě start Fina Jariho Latvaly, což je otec současné hvězdy světového šampionátu. Také paleta domácích jezdců je velmi pestrá, v mnoha případech se jedná o ikony domácího rallysportu a navíc s parádní technikou. Jindřich Štolfa se vrátí do zajímavého Roveru Metro, naopak Břetislav Enge nově představí Ford Escort RS 2000, zatímco Karel Jirátko opět přiveze svůj Fiat 131 Abarth. Kandidátem na nejstarší vůz soutěže bude i tentokrát překrásná Škoda Octavia TS1200 rodinného chodského dua Kovaříků,“ řekl ředitel mezinárodní sekce Historic Vltava Rallye Jiří Nejdl, který se těší i na doplňkovou Rallye Šumava Legend.

„V ní samozřejmě mezi první přihlášené patří naši kamarádi z nepřehlédnutelného Žigul Teamu Pohorsko,“ doplnil Nejdl.
Také pro závodníky s historickými vozy půjde o druhou zastávku šampionátů – národní startuje 6. dubna v Kopné, „Evropané“ už zápolili předminulý víkend ve Španělsku.

Aktuální stav přihlášek na klatovské rallye najdete na nových internetových stránkách PAMK Klatovy na adrese www.pamk.cz.

Karel Špaček