„Zúčastnilo se ho na 35 závodníků nejen z Plzeňska, ale také ze středních, severních a jižních Čech. Závodilo se ve čtyřech kategoriích a pro radost také v obranářském trojboji a překážkové dráze.

Ačkoliv Týnec má jen něco málo přes tři stovky obyvatel, tamní kynologický klub sdružuje 26 členů, a jak se zdá, patří k těm aktivnějším. I když návštěvníci i závodníci měli ztížené hledání místa akce všudypřítomnou mlhou, nakonec se sešli v očekávaném počtu a jak ředitel závodu, předseda klubu Josef Ulrich, tak pořadatelé a figuranti Stanislav Buresch a Jana Klimentová byli s průběhem premiérové akce spokojeni.

„Závod jsme připravili hlavně pro začínající kynology, kteří se účastní dvou kategorií – ZZO (zkouška základní ovladatelnosti) a ZM (zkouška základního minima a obrany),“ vysvětlil pořadatel Stanislav Buresch.

„Jde o úplně základní ovladatelnost, u ZM k ní patří také obrana. Myslíme si, že každý pes by měl a mohl mít zkoušku ze základní poslušnosti, ať se jedná o služební plemeno, nebo třeba pudlíka nebo jorkšíráka. Pak ubude stížností na pejskaře a i majitelé budou spokojenější,“ dodal pořadatel.

Černý německý ovčák předpisově usedne před rozhodčího závodu Oldřicha Šnytra a bez povšimnutí nechá jeho smeknutí kšiltovky. Běžné povely sedni, lehni, vstaň provádí rutinně a vůbec ho nevzruší výstřel z pistole, kterým se mu snaží další z pořadatelů závodu ztížit provádění cviků. Se stejným klidem zůstává odložen boxer čekající, až na něho přijde řada. A to jsme teprve u jedné z nejlehčích kategorií, ZM! Dokonalejší provedení včetně razantních obran lze očekávat od psů soutěžících v ZVV1 a ZVV2. ( zkouška všestranného výcviku 1 a 2. Dnešní závod se obejde bez stop.

„V Týnci je plno lidí, kteří se chtějí se svými psy vyřádit a naučit je aspoň základům poslušnosti,“ říká Stanislav Buresch. „Scházíme se tady každou neděli. Také pro dnešní den jsme připravili trochu zábavnější závod. Je jím obranářský trojboj, který spočívá v zadržení figuranta, který přepadne z úkrytu psovoda, dále hladké zadržení na 150 metrů a na stejnou vzdálenost zadržení s protiútokem. Pro ty méně zdatné je tu překážková dráha. Běží se na čas a účastní se pes s psovodem nebo bez něho. Může běžet i psovod bez psa,“ směje se Buresch.

Ze zástupců Klatovska si nejlépe vedl Jan Vodrážka z Bukové, který se svou fenou německého ovčáka Delisou zvítězil v kategorii ZM, a získal tak pohár pro klatovskou kynologickou organizaci č. 2, v ZVV1 vyhrál Jaroslav Klička s belgickým ovčákem malinois Clarkem ze základní kynologické organizace Koloveč. (mu)