O vzhledu parkovacího domu, který město Klatovy chce nechat postavit za kulturním domem, rozhodnou renomovaní architekti. Původní studii, která i s dokumentací vyšla na zhruba 200 tisíc korun, zastupitelé vloni odmítli. Na svém úterním jednání naopak odsouhlasili, že vyhlásí architektonickou soutěž.
„Nechápu, proč nevyužijeme původní studii. Vždyť to nebyla, podle mého názoru, levná záležitost,“ prohlásil v diskusi zastupitel Jaroslav Nejdl. Podle starosty města Klatov Rudolfa Salvetra je to z toho důvodu, že původní projektovou dokumentaci zastupitelstvo neodsouhlasilo.

Šance pro mladé

Architektonická soutěž by měla být šancí nejen pro renomované architekty, ale zejména pro studenty tohoto oboru, kteří tak na sebe mohou upozornit zajímavým řešením parkovacích možností v těsné blízkosti centra Klatov. Tři nejlepší návrhy město finančně ocení. Ale i výše této odměny se stala terčem kritiky zastupitelů.

„Chceme přece kvalitní řešení parkování v centru. I když bych jako představitel města měl hlídat rozpočet a neplýtvat penězi, přece jen si myslím, že návrhy by měly být oceněny vyššími částkami,“ uvedl zastupitel Jaromír Kalivoda. Reagoval tak na původní návrhy odměn ve výši 20 tisíc, sedm tisíc a tři tisíce. Jeho námitku podpořila zastupitelka Alena Mazancová. „Tři tisíce získal návrh na znak oslav města. Parkovací dům je mnohem rozsáhlejší věc,“ připomněla Mazancová. Zastupitelé poté odsouhlasili, že za vítězný návrh vyplatí 50 tisíc, za druhý 20 tisíc a za třetí 10 tisíc.

O tom, které návrhy zvítězí, rozhodne tříčlenná porota složená ze dvou zástupců České komory architektů (architekti Miroslav Fránek a Jiří Merger) a z jednoho zástupce města, kterým je Josef Kubec.

Kde zaparkovat?

Studie na výstavbu parkovacího domu existuje už sedm let. Vloni se k ní zastupitelé znovu vrátili, ale k návrhu měli připomínky, a tak se rozhodli vyřešit problém vyhlášením architektonické soutěže. Pokud se však do ní nikdo nepřihlásí, nebo žádný z návrhů zastupitele nezaujme, vrátí se k původnímu.
„Stavba by ale měla být záležitostí soukromé firmy, město nebude do parkovacího domu dávat žádné finanční prostředky,“ uvedl starosta Salvetr.

Klatovan Jaroslav Krbec se domnívá, že parkovací dům za kulturním domem je zbytečností. „Otevřelo se OBI, za chvíli se bude otevírat Tesco. Tam je míst dost a zadarmo. Tak proč nějaký nový vysoký parkovací dům? Možná by stačilo vyasfaltovat a upravit současnou parkovací plochu za Družbou,“ říká obyvatel města pod Černou věží.

Je v Klatovech dostatek míst na parkování? Byl by třeba nový parkovací dům? Pište do diskuze.