Velký zájem provází i třetí ročník projektu šumavského národního parku Průvodci divočinou, jenž umožňuje vybraným zájemcům navštívit území, kde žijí rys nebo tetřev a kam se jinak veřejnost nemá šanci dostat. Někteří turisté kvůli omezenému počtu neuspěli, a tak šumavský park uvažuje, že by pro příští rok nabídku rozšířil, nové trasy by mohly vzniknout například na Železnorudsku.

V nabídce je celkem 58 termínů pro bezmála 700 osob. Připraveny jsou vycházky do pěti oblastí po celkem sedmi různých trasách, a to do kaňonu řeky Křemelné, do Vltavského luhu, na nejvyšší vrcholky Šumavy porostlé doposud původními pralesy na Trojmezné a na Smrčině a na Modravské pláně, kde žijí tetřevi. Skupinky čítají osm až patnáct lidí, a to v závislosti na dané lokalitě, cena se pohybuje od 170 do 380 korun za osobu.

„Proti loňsku jsme trasy obměnili, aby byly pro návštěvníky atraktivnější, aby lidé do divočiny vstupovali pokud možno prvním krokem. Projekt letos odstartoval o prvním červnovém víkendu a potrvá do konce října,“ řekl Deníku Josef Štemberk ze Správy NP a CHKO Šumava, podle něhož byl největší zájem o kaňon Křemelné a Modravské pláně, což je fyzicky velmi náročná výprava, která trvá zhruba osm hodin.

Všechna místa byla obsazena během týdne od spuštění rezervačního systému, ale i v současné době se občas podle Štemberka objeví možnost dodatečně se přihlásit, když například někdo neuhradí poplatek nebo se odhlásí. „Národní park na svých webových stránkách zveřejnil 13. července uvolněná místa, a když jsem to zjistil, hned jsem se chtěl zaregistrovat. Vybral jsem si Smrčinu, kde jsem ještě nebyl a kde bylo místo ve dvou srpnových termínech, ale vše už bylo obsazené. Myslím, že by míst mělo být víc. Když už něco takového dělají, tak nejen pro vybranou skupinku lidí,“ řekl Deníku Pavel Kraft z Klatovska.

Štemberk ale Deníku prozradil, že šumavský národní park uvažuje o tom, že by výprav mohlo být příští rok více. „Území národního parku je tak rozsáhlé, že bychom zkusili do projektu zařadit některé další oblasti. Zatímco teď jsou soustředěny do střední části a na jih, nové trasy by mohly být v severozápadní části národního parku, kde jsou také rozsáhlé nepřístupné oblasti. Vše je ale otevřené a musí to projít schválením,“ upozornil Štemberk.