„Současná celková situace po jarním rojení kůrovce dopadla nad očekávání dobře a nijak svým rozsahem nevybočila z průměru z minulých let před Kyrillem. Není však důvod k předčasné radosti, je nutné počkat na letní rozvoj lýkožrouta. Masivní ochrana lesa, kterou Správa parku na kůrovce připravila, zatím zafungovala efektivně,“ uvádí Krejčí. V parku mají momentálně instalováno téměř dvacet tisíc zařízení proti kůrovci – lapačů a lapáků, přesto je v bezzásahových zónách napadeno přes třicet tisíc stromů.


Hrozící kalamita se bezprostředně dotýká i státních lesů, které spravuje společnost Lesy České republiky.


„Kůrovcová kalamita není zažehnána, ale zatím se nám daří ji zvládat. Je to výsledek dobré práce lesníků,“ říká mluvčí Lesů České republiky Radek Drahný.


První jarní odhady předpokládaly podle mluvčího nutnost vytěžení dvou milionů kubických metrů dřevní hmoty, nejnovější odhady už počítají zhruba s polovinou. Je to podle něj rovněž zásluha mnoha instalovaných lapacích zařízení.


Větší zásahy v parku by ocenil i Mirko Laník z Klubu českých turistů. „Rozježděné cesty a poničená krajina těžbou jsou sice pro turisty nepříjemné, ale musí se něco dělat,“ dodává Laník.


Sice je podle něj těžké najít střední cestu mezi ponecháním lesa přirozenému vývoji a přílišnou těžbou, ale monokulturní smrkový les se kůrovci sám neubrání.

Tomáš Kutil