Pro pracovníky památek však práce nekončí, přijdou větší úklidové práce, opravy či úpravy expozic, v průběhu zimy se začnou chystat na příští sezonu. Než se však pustí do těchto činností, bilancují na jednotlivých objektech návštěvnost letošního roku. Deník zjišťoval, jak jsou či nejsou letos kasteláni a správci hradů a zámků spokojeni.

Velký zájem byl v letošním roce o benediktinský klášter v Kladrubech, který je ve správě NPÚ. „Díky otevření nových prohlídkových okruhů, které jsou výsledkem realizace projektu Život v řádu, navštívil v letošním roce klášter Kladruby více než dvojnásobný počet návštěvníků oproti roku loňskému. Jednoznačně nejnavštěvovanější je prohlídkový okruh ‚Klášter‘, věnující se životu benediktinů v době baroka. Pozitivní ohlasy máme také od návštěvníků okruhu ‚Santini‘, který připomíná letošní 300. výročí smrti Jana Blažeje Santiniho Aichela,“ řekl Deníku kastelán kláštera Milan Zoubek. Santiniho perlu navštívilo doposud přes 21 tisíc obdivovatelů Santiniho architektonického umění.

A vstupní branou proudili ve velkém milovníci historie také na hrad Kašperk. Ten tak proti předchozím rokům zaznamenal vyšší návštěvnost. „U nás na Kašperku už v září počty platících návštěvníků na prohlídkách předstihly celoroční návštěvnost za loňský rok 2022, prostory prošlo 45 tisíc návštěvníků. Významně tomu dopomohly zejména jarní ‚Korunovační klenoty na dosah‘, jež byly k vidění v západní věži hradu. Zájmu veřejnosti také v poslední době pomohlo udělení ocenění ‚Křišťálový špendlík‘ za návštěvníky nejlépe hodnocenou památku Plzeňského kraje, které udělila a propaguje společnost Google,“ odpověděl Deníku kastelán hradu Václav Kůs.

V řádech stovek návštěvníků se lišila ve srovnání s loňským rokem návštěvnost zámků Kozel a Manětín, které spravuje NPÚ. Možnost projít si některý z prohlídkových okruhů na Kozlu využilo letos prozatím téměř dvacet tisíc návštěvníků, Manětín navštívilo dosud kolem 11 tis. návštěvníků. „Kolem padesátky tisíc milovníků historie vstoupilo do prostor hradu Rabí, přes 40 tis. do Velhartic a kolem 36 tisíc návštěvníků dorazilo na prohlídku hradu Švihov,“ prozradila Deníku za NPÚ Markéta Slabová, pracovnice vztahů k veřejnosti.

Ve vlastnictví obce je zámek ve Svojšíně na Tachovsku. „Během jarních a letních měsíců navštívilo zámek ve srovnání s předchozím rokem o několik stovek návštěvníků více. Přispělo k tomu nejen pěkné počasí po většinu turistické sezony, ale zajisté také zmínka v pořadu Toulavá kamera v České televizi nebo rozhlasové povídání pana Mirka Táborského v pořadu Na cestách s Blaníkem. V neposlední řadě se zámek snad již dostal do povědomí také v okolí,“ odpověděla Deníku správkyně zámku Jaroslava Chaloupková.

Přestože ještě není dopočítáno a uzavřeno, i tak hodnotí kladně letošní dosavadní sezonu také kastelán zámku v Tachově a jízdárny ve Světcích Pavel Voltr. „Ještě máme do poloviny října objednané na prohlídky turistické skupiny, nicméně dle základního přehledu činí již nyní ve srovnání s loňským rokem nárůst návštěvníků zhruba dvacet procent, a to i přesto, že ubylo zahraničních zájezdů. Navíc zvláště na zámku jsou pak sobotní termíny a prohlídky ovlivňovány pořádáním svatebních obřadů, při nichž se nemohou konat komentované prohlídky,“ uvedl kastelán Voltr. Ten věří, že návštěvnost stoupne ještě více v příštím roce, kdy bude zpřístupněna celá budova jízdárny, v níž se v současné době dokončuje rekonstrukce a připravují se nové expozice.