Při této příležitosti bude otevřen také zámek v Červeném Poříčí, který bývá přístupný návštěvníkům jen občas. Tentokrát zámkem provede sám kastelán Marcel Čermák. Prohlídky hlavní zámecké budovy s kastelánem jsou v sobotu a v neděli od 10 do 16 hodin každou celou hodinu.

„Za výkladu průvodce o historii a životě na panském sídle se projdete po původním renesančním přízemí budovy a v horním patře si prohlédnete barokní a rokokovou výzdobu z pozdější přestavby zámku. Zpestřením bude i nahlédnutí do dámské garderoby a toaletní místnosti," popsal prohlídku pracovník Národního památkového ústavu v Plzni David Růžička.

V sobotu ve 14 hodin se na hradě ve Švihově uskuteční vernisáž výstavy Tomáše Záborce s názvem Dřevomalby. Autor se již několik let věnuje vytváření obrazů na dřevěném podkladu, které pro zjednodušení nazývá dřevomalby. „Metoda práce spočívá ve využití různých zářezů, vrypů a dlabání do dřeva. V konečném výsledku tento způsob tvorby umožňuje i zapojení jiných, ne jen zrakových smyslů, možnost seznámit se s obrazem dotykem, hmatovým vjemem, evokuje i další známé zážitky, jakými je vůně květin či šumění lesa. Toto vše má za úkol vytvářet výsledný dojem, vyvolávat vzpomínku, stát se obdobně jakýmsi symbolickým zářezem do podvědomí zúčastněného diváka," uvedl Růžička.

Bohatý program je k Dnům evropského dědictví připraven také v Klatovech. Dnes bude zahájen v 19 hodin koncertem Lenky Filipové v jezuitském kostele a v sobotu bude pokračovat několika vystoupeními na tamním náměstí, a to od 10 hodin. V sobotu v kostele zazní od 18 hodin koncert Zuzany Stirské a Fine Gospel Time.

„Za snížené vstupné bude možné navštívit katakomby, Černou věž a zdarma Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše a okrouhlici," sdělila vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Alena Kunešová.