„Děláme prohlídky 28. prosince až 1. ledna, kdy chodí hodně lidí. Během nich se programu zúčastnilo cca 2300 návštěvníků a další stovky zavítaly jen na nádvoří. Podobné to bylo i o jarních prázdninách. Jde o termíny, kdy je na Šumavě hodně turistů. Když nejsou vhodné lyžařské podmínky, hledají jiné vyžití,“ uvedl Svoboda.

Dvakrát během zimy lákal tradičně také hrad Rabí. Tam se počátkem prosince rozhořelo peklíčko a stará konírna se proměnila v nebe s anděly a Mikulášem a v polovině tohoto měsíce se tam konaly Vánoce na hradě. Obě tyto akce jsou hojně navštěvované a žádané.

Čtěte také: OBRAZEM: Na stojáka opět pobavilo a pomohlo

Na Klatovsku se během zimy můžete podívat také do kostela sv. Mořice na Mouřenci u Annína. „Od roku 2011 máme za sebou šestou zimní sezonu. Musím říct, že rozhodně stojí za to, kostel i v zimě otevírat. V adventní a vánoční době jsme zvali na tradiční a oblíbené akce. Například při koncertu Žihelského sboru byl kostelík plný, na štědrodenní program přišlo 60 lidí, stejně tak na vánoční oslavu na Štěpána a plno bylo i při půlnoční silvestrovské bohoslužbě. Letos poprvé jsme zavedli i pravidelné zimní prohlídky, na které chodily desítky lidí,“ uvedl průvodce Lukáš Milota.

Poprvé zkusili udělat zimní akci i v Chudenicích na zámku a osvědčilo se jim to. „Nešlo o klasické prohlídky, ale chtěli jsme navodit vánoční atmosféru, takže si kromě různého tvoření návštěvníci vyzkoušeli také vánoční zvyky. Přišlo mnoho lidí, až nás to překvapilo a určitě budeme chtít letos navázat,“ řekl pracovník chudenického zámku Ludvík Pouza.

Desítky oken

V současné době už se na všech zámcích a hradech připravují na nadcházející sezonu a mají plné ruce práce. „Musíme po zimě uklidit a připravit oba prohlídkové okruhy. Jde celkem o 34 místností a spousty chodeb včetně schodiště,“ prozrazuje kastelánka zámku Miroslava Žáková. Uklidit takový zámek prý není žádná legrace. „Zabere to téměř celý měsíc. Musíme naleštit podlahy, nábytek, porcelán, vyčistit brnění zdobící vstupní halu, ale také vzácné lustry. Na našem zámku máme kolem 70 dvoudílných tabulkových oken,“ uvedla Žáková.

Nepřehlédněte: Hokejisté přispěli diakonii, vybrali desítky tisíc