Mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Markéty Slabová uvedla, že v kraji budou za přísných protiepidemických podmínek zpřístupněny památky ve správě NPÚ, které mohou návštěvníkům nabídnout prohlídkové okruhy bez průvodce. „Otevření bude také limitováno aktuálními týdenními počty nakažených v regionu. Proto je nutné, aby návštěvníci sledovali webové stránky objektů, kde najdou aktuální informace o zpřístupnění dané památky,“ sdělila.

Palác a most

Od úterý se mohou milovníci historie vydat také na hrad Velhartice a podívat se do míst, kam je jinak vstup možný jen s doprovodem. „Výstava je zatím ve výstavbě, ale zato si návštěvníci budou moci sami projít Rajský palác a most, což je při běžném provozu možné pouze s průvodcem,“ informoval kastelán hradu Matěj Mejstřík.

V nezvyklém režimu pak bude od úterý otevřený hrad Rabí. Lidé budou moci samostatně navštívit venkovní části areálu, projít si obě nádvoří, vyjít na vyhlídkovou terasu, či vystoupat na věž. Nebudou však přístupné vnitřní prostory hradu, do kterých návštěvníci chodí běžně s průvodcem.

Také zámecká expozice na Kozlu zůstane veřejnosti však nadále uzavřena. „Veřejnosti bude přístupná pouze výstava replik v místní jízdárně, protože jsou možné jen individuální prohlídky. Návštěvníci budou muset mít samozřejmě respirátory a dodržovat dvoumetrové rozestupy,“ popsal kastelán zámku Jan Polívka.

Skřítci a trpaslíci

Turistům se zatím neotevře ani jízdárna ve Světcích a zámek v Tachově. „V obou památkách nejsme zařízeni na jednotlivé návštěvníky. Máme pouze komentované prohlídky. Na návštěvníky už se ale moc těšíme a doufáme, že brzy budeme moci otevřít i za přísných hygienických podmínek,“ řekl kastelán Pavel Voltr s tím, že na tachovském zámku chystá na prázdniny pro děti novinku, a to výstavu Skřítci a trpaslíci.

Také Západočeská galerie v Plzni otevírá pro návštěvníky výstavní síně v úterý 4. 5. 2021 v 10 hodin. V Masných krámech je možnost zhlédnout jedinečnou výstavu Nad slunce krásnější. Plzeňská madona a krásný sloh. Ve výstavní síni „13“ je připravena pestrá výstava cílená pro děti, mládež a rodiny BAOABC. Jak a proč vniká kniha pro děti. „Jak sám název napovídá, jsou návštěvníci pozváni do nakladatelské kuchyně, kde je poodhaleno zákulisí tvůrčího procesu, vysvětleny různé tiskařské a knižní pojmy. Koncepce výstavy je postavena na abecedě, která je dětem i dospělým blízká,“ vyjmenovala Gabriela Darebná ze Západočeské galerie s tím, že v přednáškovém sále v Pražské 13, je do 29. srpna přichystána výstava Galerie snů, která vznikla ve spolupráci se ZUŠ Jagellonská v Plzni.