Vyrazit můžete například na zámek Červené Poříčí, kde je připravena výstava fotografií plzeňské novinářky Miroslavy Tolarové – Fotka za Tolar aneb Pohledem amatéra – nainstalovaná v interiéru zámku.  Výstavu zde uvidíte během mimořádných prázdninových prohlídek, které se konají o víkendech až do 5. srpna. „S historií zámku návštěvníky seznámí kastelán, který výpravy provede prohlídkovým okruhem po hlavní zámecké budově, což zahrnuje renesanční prostory přízemí zámku, barokní prostory vévodského apartmá v prvním patře a soukromé vévodské pokoje v přízemí zámku. Prohlídky odcházejí každou celou hodinu z průjezdu zámku, kromě dvanácté hodiny,  kdy je polední přestávka. Prohlídka trvá cca 40 minut," informoval mluvčí NPÚ v Plzni David Růžička.

Vodní hrad Švihov obsadí v pátek 20. července a v sobotu 21. července hudební festival  Hrady.CZ.

Připraveny jsou tam kromě tradičních prohlídek i výstavy. První výstava  (Ne)nápadné proměny aneb Příběhy fasád švihovského hradu a jejich záchrany je venkovní výstava fotografií z fotoarchivu Národního památkového ústavu   z průběhu záchranných prací na fasádách hradu.  Druhou výstavou je  do 31. července výstava výtvarnice Petry Jovanovské: IMAGINÁRNÍ MINULOST.

Hrad Velhartice láká na novou interaktivní výstavu pro děti i dospělé v prostorách nově zrekonstruovaného hradního pivovaru pod názvem Cesta tajuplnými světy.

Hrad Rabí přichystal na sobotu 21. července  od 11 hodin Den s dravci na Rabí. Letové ukázky, výcvik dravců a sov Milana Zaleše mohou zájemci obdivovat vždy v 11.00, ve 14.00 a v 15.30 hodin. Během celého dne si lze pak v hradním příkopu prohlédnout vystavené dravce a sovy. V hradní konírně je až  do 30.  9. výstava Milana Bauera Poezie techniky.

Bohatý program chystá i hrad Kašperk. Tam ve  dnech 19. až 21. července  hrad obsadí opravdový drak, rytíři zachraňující unesenou princeznu a nebudou chybět ani ohňové efekty.  „Účinkovat zde bude se svým programem skupina historického a scénického šermu Rytíři Koruny české. Představení, které chystáme s pohádkovým motivem, je vhodné pro malé i velké diváky, začíná ve 20 hodin a bude se odehrávat na hradním nádvoří," zve na Kašperk kastelán Zdeněk Svoboda.