„Během letošní návštěvnické sezony přišlo na státní hrady, zámky a další památky v Plzeňském kraji celkem 250 520 návštěvníků. To je o šest procent více než za prvních deset měsíců roku 2022 a o pět procent méně než za stejné období roku 2019,“ informovala mluvčí regionálního pracoviště NPÚ Markéta Slabová.

Nejvíce lidí si našlo cestu na hrady Rabí (53 890), Švihov (38 840) a Velhartice (45 310). Nejvýraznější nárůst návštěvnosti evidují památky po rozsáhlé obnově - kláštery Kladruby a Plasy. Kladrubskému klášteru vzrostla návštěvnost oproti loňskému roku o 124 procent. „Sezóna byla, myslím, úspěšná. Prozatím jsme dosáhli návštěvnosti přes 25 tisíc, což je historicky nejvyšší návštěvnost kladrubského kláštera od roku 1968, a v zimě máme ještě objednané zájezdy,“ pochvaloval si kastelán Milan Zoubek. Podle něj návštěvníci kladně hodnotili zejména novou instalaci mnišských cel, zahradu na rajském dvoře a fraterii. Úspěšný byl i volitelný okruh Santini a řada akcí připomínajících jeho letošní výročí.

Zvýšení návštěvnosti o 35 procent těší i kastelána kláštera Plasy Pavla Duchoně: „Návštěvníky přilákalo otevření nové prohlídkové zámecké trasy věnované rodu Metternichů. Lidé chodí sami bez průvodce v zařízených zámeckých interiérech. Dokonce si mohou i sednout na vybraný nábytek a zažít prostor a atmosféru jinak.“

Hojně vyhledávaným cílem je pro svoji polohu i atmosféru hrad Kašperk, kde si rovněž nemohou na návštěvnost stěžovat. „U nás na Kašperku už v září počty platících návštěvníků na prohlídkách předstihly celoroční návštěvnost za rok 2022, prostory prošlo 45 tisíc návštěvníků. Významně tomu dopomohla zejména jarní výstava Korunovační klenoty na dosah, jež byla k vidění v západní věži hradu. Zájmu veřejnosti také v poslední době pomohlo udělení ocenění Křišťálový špendlík za návštěvníky nejlépe hodnocenou památku Plzeňského kraje, které udělila a propaguje společnost Google,“ řekl kastelán Kašperku Václav Kůs.

Připomeňte si v naší fotogalerii akci Mečem proti osudu na hradě Rabí:

Mečem proti osudu na hradě Rabí

Navštěvovaným je také Starý černínský zámek v Chudenicích, kde se koná mnoho zajímavých akcí během sezony. Ale ani nyní se tam neuložili k zimnímu spánku. „Náš zámek od dubna do konce října navštívilo 8 828 návštěvníků, což je zhruba o 900 méně než za stejné období loni. Vyšší zájem byl o kulturní akce a výstavy. Sezona u nás ale ještě nekončí. Od 17. listopadu startuje vánoční retro výstava hraček, 3. prosince je Mikuláš na zámku, 10. prosince koncert Petra Koláře a vše zakončí 16. prosince živý betlém na nádvoří zámku. Počítáme, že těmito akcemi ještě doženeme ztrátu oproti minulému roku," uvedla zástupkyně kastelána Marie Rynešová Lodek.

Zavítat je ale možné i na další památky. V klášteře Plasy a na selském dvoře U Matoušů v Plzni-Bolevci budou pokračovat až do 22. prosince. Na výstavu betlémů se mohou těšit návštěvníci zámku Horšovský Týn, koncerty je čekají v klášteře Kladruby nebo na zámku Nebílovy. Na hradě Švihov se bude promítat klasická vánoční pohádka Tři oříšky pro Popelku. Speciální prohlídky připravili na hradě Rabí, kde nebude chybět ani tradiční mikulášská nadílka začátkem prosince.

Investice

Památky v Plzeňském kraji jsou oblíbené a navštěvované, je tak nutné do nich také investovat a rekonstruovat je. Na obnovu šlo v letošním roce celkem 125 milionů korun, z toho 90 milionů z Evropské unie na dokončení projektů revitalizace klášterů Kladruby a Plasy. Ze státního rozpočtu plzeňské památky získaly na svoji obnovu 23 milionů a 12 milinů z rozpočtu Národního památkového ústavu. „Z těchto peněz byla například opravena střecha kaple zámku Kozel nebo vybudováno nové návštěvnické centrum v klášteře Plasy,“ vyjmenovala mluvčí NPÚ.