Psal se předválečný rok 1936, kdy 14. dubna v Plzni – Borech havaroval letoun Praga E-114. Při nehodě zemřel instruktor Josef Čihák a jeho žák Vilém Kubík.

Za druhé světové války došlo k pádu německého stíhacího letounu, který nebyl sestřelen. Pilot na místě zemřel. Stopy po jeho pádu v Sedmihoří na Domažlicku našli hledači ještě před dvaceti lety. Dodnes se v místech dochovala část povaleného památníku.

Pád stíhačky u Teplé

K letecké nehodě došlo u 5. stíhacího leteckého pluku 20. června 1970 při výcvikovém letu v ostré hotovosti. V prostoru města Teplá se pilot dopustil hrubé letecké nekázně. Snížil výšku letu pod 500 metrů, provedl cvičný nálet na chalupy v obci Loučky. Letoun MIG19 ovšem zavadil o vrcholky stromů a zřítil se. Pilot na místě zemřel.

Pomník na místě neštěstí pádu letounu MIG21 u Teplé.Pomník na místě neštěstí pádu letounu MIG19 u Teplé.Zdroj: Deník/Antonín Hříbal

U Mariánských Lázní došlo k havárii letounu Zlín Z-526AFS 26. května 1996. Pilot zde přišel o život.

S četnými poraněními vyvázla posádka malého letadla, které se zřítilo 17. srpna 1999 u letiště u Rokycan. Třiasedmdesátiletý pilot zde havaroval s ultralightem vlastní výroby. Následkům zranění po převozu do nemocnice podlehl.

Jedenáctý květen 2006 se stal osudným pro dvojici mužů ultralightu M7 Ornis. V Chodovské Huti na Chebsku skončil jejich let zřícením na zahradu u rodinného domu. Po dopadu začalo letadlo hořet.

Trosky z ultralightu

Několikačetné zlomeniny, poranění páteře, tržné rány v obličeji. To jsou zranění, se kterými vyvázla posádka, muž a žena, ultralehkého letadla, které se zřítilo do lesa nedaleko letiště u Oldřichova na Tachovsku v červnu 2008.

Dva muži ve věku 54 a 52 let uhořeli v troskách ultralehkého letadla na letišti v Krásně na Sokolovsku 17. června 2008 v letounu UL ATEC 321 „Faeta“. Letadlo spadlo asi tři sta metrů od přistávací dráhy.

Pád malého letadla u Oldřichova na Tachovsku.
FOTO, VIDEO: U Oldřichova na Tachovsku spadl ultralight

Zraněním pasažéra ve věku okolo šedesáti let skončil pád malého letadla do příkopu vedle hlavní silnice spojující města Poběžovice a Hostouň na Domažlicku. K události došlo v květnu 2010.

Tento článek není snahou o ucelenou statistiku leteckých nehod na území dnešního Plzeňského a Karlovarského kraje. Jde o připomínku vybraných nešťastných událostí spojených s leteckým provozem.
Zdroj: Deník, wikipedia.org, web.archive.org, uzpln.cz.

Tragická nehoda, při které zemřela na palubě ultralehkého letadla mladá žena, se stala v květnu 2010 na letišti v Přílezech na Karlovarsku.

V Dražově havaroval letoun Zlín Z-142. V průběhu letu došlo 28. srpna 2011 v blízkosti obce Dražov k pádu a nárazu do země. Letadlo bylo zničeno. Na palubě letounu byly dvě osoby. Obě při nehodě zahynuly.

V dubnu 2012 se malé sportovní letadlo zřítilo na pole v Kosmové na Karlovarsku. Posádka letadla uhořela.

Pád vrtulníku při kondičním letu

Vrtulník Robinson R44 havaroval v Plasích 16. srpna 2016 Pilot vrtulníku společně s pilotem – instruktorem prováděl kondiční lety po okruhu za účelem procvičování autorotace. Při nácviku uvedení vrtulníku do režimu autorotace došlo ve fázi přechodu z horizontálního letu do klesání v autorotačním režimu k průniku jednoho listu nosného rotoru kabinou a destrukci vrtulníku. Následoval nekontrolovatelný pád na zem, při kterém byl vrtulník zcela zničen. Posádka vrtulníku utrpěla zranění neslučitelná se životem.

V lednu 2019 musel nouzově přistát ultralight na poli nedaleko Siré. Osádce se podle našich poznatků nic vážnějšího nestalo, ale s lehkým zraněním je převáželi zdravotníci do nemocnice.

Opilá spolucestující

Pilot (63) z Klatovska, který v roce 2019 zahynul i se svou dcerou (38) při pádu malého letadla na rozhraní okresů Klatovy a Plzeň-jih, byl sice zkušený, ale v osudný den udělal hned několik zásadních chyb. Na tragédii mohlo mít podíl i to, že jeho spolucestující byla silně opilá.

Asi nejčastěji dochází k nehodám paraglidistů či parašutistů. Záchranářský vrtulník musel v září 2019 letět pro německého paraglidistu, kterému se nepodařil start na sušickém Svatoboru a zřítil se na zem z výšky zhruba čtyř metrů.

Vyprošťování vraku vrtulníku z haly v Plzni na Nové Hospodě
Ve vrtulníku zemřeli čtyři lidé, pilot před nehodou holdoval alkoholu

Tisíce rodin na Šumavě připravil o elektřinu paraglidista, který se v červenci 2012 u Sušice zamotal do drátů velmi vysokého napětí. Sám měl obrovské štěstí, neboť nehodu přežil bez újmy na zdraví.

Tragická událost se odehrála na Klatovsku, na letišti tam v srpnu 2017 zemřel po pádu parašutista.

Pilot vrtulníku popíjel alkohol

Za tragickou nehodou vrtulníku, při které zemřeli čtyři lidé, stojí opilý pilot. Na tomto závěru se shodla komise Úřadu pro zjišťování příčin leteckých nehod. Vrtulník vzlétl 5. září 2018 z areálu jedné z firem ve Folmavské ulici v Plzni celkem třikrát. První dva lety proběhly bez problémů, při třetím spadl stroj 2,5 kilometru daleko od místa startu na střechu haly v průmyslové zóně. V době nehody v něm byl 32letý český pilot a tři Thajci. Na místo vyrazily záchranné složky včetně vrtulníku záchranné služby, posádce už ale nemohli pomoci.

U Oldřichova na Tachovsku spadl ultralight v červenci 2020. V ultralightu letěl pouze pilot, ročník 2001, který při pádu utrpěl zranění a byl letecky transportován do FN v Plzni.

Záchranné složky vyrážely v červenci 2020 ke Lhůtě u Starého Plzence. Malé letadlo spadlo do pole. Pilot při vědomí, skončil v nemocnici.