Boj proti kůrovci, návštěvní řád a nový zákon o Šumavě. To jsou tři základní úkoly, které vloni dostal k řešení Jan Stráský, když nastupoval do funkce ředitele Národního parku Šumava (NPŠ).

V úterý v sídle úřadu Jihočeského kraje své roční působení hodnotil společně s hejtmanem Jiřím Zimolou. Výsledek? Zákon doposud stále chybí a návrhy, které se dostaly na světlo, jsou od počátku kritizovány.

Také u návštěvního řádu se zatím nepodařilo najít takové řešení, jež by vyhovovalo všem zúčastněným stranám. Hodně ožehavé je hlavně splouvání Teplé Vltavy. Pro loňský rok se sice podařilo najít kompromis, letos se ale musí znovu jednat.

U kůrovce je pak nutné čekat, kolik se ho po zimě objeví, ale současné výsledky prý nasvědčují, že by se situace mohla zlepšit. „Jsem přesvědčen, že za rok se nám s tím podařilo pohnout. Evidentní je to v oblasti Smrčiny, kde jsme blízko likvidace kůrovcového ložiska,“ tvrdil ředitel parku. Stráský nicméně připustil, že v západní části Šumavy bude kůrovec letos gradovat. Již v úterý také avizoval, že bude pravděpodobně nutné vykácet asi tisíc stromů u pramenů Vltavy u přístupových cest pro zajištění bezpečnosti lidí.

„Vloni jsme zde zkusili stromy zkrátit čtyři, či šest stromů nad zemí, aby turisté nebyli ohroženi, ukázalo se, že to nestačí,“ řekl ředitel parku. V současné době je tak k pramenům vstup pouze na vlastní nebezpečí.

Otázkou je, kdy kácení začne. Vloni k němu v parku přistoupili v březnu a dubnu. To ale údajně mohlo narušit klidové období tetřeva, takže se mělo kácet až v létě. Případ řeší Česká inspekce životního prostředí. Ta již před časem v jednom řízení rozhodla o pochybení na Filipově Huti, kde po kácení zůstaly hluboké koleje a bylo tak označeno za necitlivé.

Například hnutí DUHA kritizuje působení Stráského i v mnoha dalších věcech. „Odmítl třeba přijmout Diplom rady Evropy za vzorně spravované chráněné území. Součástí diplomu totiž byla i podmínka, kdy by se ředitel musel zavázat, že bude nadále dodržovat běžná pravidla v evropských národních parcích,“ upozornilo hnutí.

Další část lidí ale práci Stráského naopak chválí. Kromě části veřejnosti, či hejtmana jsou to i někteří starostové šumavských obcí. Například na Kvildě Václav Vostradovský. „Za působení Jana Stráského se podařilo udělat hodně věcí. Myslím, že by měl ve funkci zůstat ještě letos, kdy podle mě Šumavu čeká další velmi těžké období v boji s kůrovcem,“ řekl starosta.

Připomněl tak fakt, že ředitele NPŠ dosadil do funkce ministr životního prostředí Tomáš Chalupa jako krizového manažera na období zhruba roku až roku a půl. „O dalším setrvání či ukončení mého působení jsem ještě s ministrem nehovořil,“ reagoval Stráský. V případě odchodu se jako o hlavním kandidátovi na křeslo ředitele NPŠ hovoří o nynějším náměstkovi Jiřím Mánkovi.

Podle mnohých je ale důležitější než jméno ředitele, zákon o národním parku. „Šumava potřebuje dlouhodobou koncepci, podle které se bude postupovat. Je třeba zamezit, aby se každý rok o národním parku rozhodovalo jinak. Pokud bude zákon dobrý, tak toto zajistí,“ řekl Stráský. Zároveň připustil, že jeho schválení je daleko. „Blízko dohodě nejsme,“ dodal.

Splouvání Vltavy

Další zásadní věcí pak je návštěvní řád parku. V této souvislosti se asi nejvíce hovoří o splavňování Teplé Vltavy. Loňský kompromis byl podle vedení parku přijatelným kompromisem, který by mohl fungovat i v letošním roce. Znamenalo by to, že by po Vltavě u Soumarského mostu a dalších míst za sezonu proplulo maximálně pět tisíc lidí. Pokud budou limity přísnější, může to znamenat snížení počtu lodí až na zhruba dva tisíce. Což může mít ještě větší negativní dopad na některé tamní živnostníky. Problém je velmi citlivý, o všem se ještě bude jednat. Záležet bude i na tom, jak hodně mohou vodáci ohrožovat vzácnou perlorodku, o čemž se vedou spory již dlouhé roky.