Pacienti v Klatovské nemocnici se musí nyní několik měsíců spokojit se studenými večeřemi. Důvodem je rekonstrukce kuchyně a výdejny jídel za 18,3 milionu korun, kterou financuje Plzeňský kraj, který je vlastníkem nemocnice.

Pro jídlo se nyní musí jezdit až do Strakonic. „Kvůli rekonstrukci smluvní dodavatel jídla společnost Stravbyt pokrmy dováží z jiné provozovny. Je na něm, jak tuto službu obstará. Zajišťuje pochopitelně teplé obědy, vaření, dovoz, doohřev, výdej pacientům i zaměstnancům. Už to je však v improvizovaných prostorách a podmínkách technicky i finančně velmi náročné. Zajistit i teplé večeře by situaci ještě více komplikovalo a neúměrně prodražilo," informoval mluvčí Klatovské nemocnice Jiří Kokoška.

Pacienti prý o důvodech podávání studených večeří vědí. Měl by je na to upozorňovat při nástupu k hospitalizaci personál nemocnice. „Rychlý průzkum mezi pacienty ukázal, že se tak děje. Zřejmě i proto nemocnice od zahájení rekonstrukce neeviduje žádnou stížnost na podávání studených večeří, respektive nikdo se na nemocnici kvůli podávání studených večeří neobrátil," uvedl Kokoška.

Nejsou nadšení

Ne všem se však studené večeře zamlouvají. „Jsem zvyklý z domova, že mám alespoň ob den teplou večeři, a v nemocnici mám každý den studenou. Vím proč, ale i tak z toho nejsem nadšený. Každý přece nesnese studenou večeři," řekl Deníku jeden z pacientů, který je hospitalizovaný v Klatovské nemocnici.
Podle nemocnice však nejsou teplé večeře povinností. „Studené večeře jsou dočasnou záležitostí. Jakmile se zprovozní zrekonstruovaná kuchyň a jídelna, bude nemocnice opět nabízet i teplé večeře, a to i přesto, že již řada nemocnic v ČR od toho upouští. Mnohde, včetně Plzně, jsou studené večeře standardem," vysvětlil Kokoška.

Je nevyhovující

Důvodem investice je kuchyň nevyhovující pro potřeby nového monobloku, také gastro-technologie je zastaralá. „Za prvé není přizpůsobena pro takzvaný tabletový systém, který je běžný ve všech moderních nemocnicích, a za druhé je některé vybavení staré i několik desítek let," uvedl vedoucí technického oddělení nemocnice Václav Jakl s tím, že kuchyně od svého otevření v 70. letech nikdy neprošla kompletní rekonstrukcí, ale jen dílčími opravami, například výměnou jednotlivých dosluhujících dílů, a v 90. letech obnovou vzduchotechniky.

Novou kuchyni uvítají i její zaměstnanci. „Bude tam moderní technologie, takže by to pro nás mělo být lepší. Těšíme se na to, až to bude hotové a budeme tam moci pracovat," uvedla jedna z kuchařek.

Před zprovozněním monobloku se v nemocnici tabletový systém nevyužíval vůbec. „Dříve servírovaly pokrmy přímo na odděleních všeobecné sestry. Diety připravovaly podle jídelního lístku, což bylo náročnější i časově. Nádobí se pak muselo mýt v kuchyňkách na oddělení, a to nyní odpadá," popisuje náměstkyně nemocnice pro ošetřovatelskou péči Vladislava Veselá.

Kuchyň chce nemocnice

Rekonstrukci kuchyně i jídelny pro zaměstnance nemocnice začala na konci dubna. Hotová má být v červenci. Od srpna po kolaudaci najede na ostrý provoz. „Po dokončení rekonstrukce bude nemocnice stravovací provoz zajišťovat sama," dodal Kokoška.