Akci pořádá hrad jako připomínku zakladatelské činnosti Karla IV., kdy v letošním roce si připomínáme 670. výročí založení Karlovy univerzity, hradu Karlštejn a Nového Města pražského.

„Na hrad se vrátí dvorní šašci Karla IV. Jürgend a Francois, kteří návštěvníkům představí své znalosti středověké medicíny, kterou studovali. Není třeba se obávat, znají protijedy, jsou to mistři na životosprávu, kterou zájemcům vytvoří na míru, vyznají se v mastích, umí rovnat zlomeniny a namíchat dryák, který z těla spolehlivě vyžene vše, co tam nepatří,“ pozval kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda.

BYLINKY I STŘEDOVĚKÁ HUDBA

K vidění budou i ukázky bylinek a bylinkářství, které dotvářelo středověké léčitelství a medicínu, nebo středověké skriptorium. Pobyt na hradním nádvoří zpříjemní středověkou hudbou kapela Krless, která rovněž seznámí návštěvníky s hudebními nástroji a s hudebním aranžmá doby Karla IV.

„Návštěvníci si budou moci také vyrazit zlatý dukát Karla IV. a na svých hlavách vytvořit módní účes z doby tohoto našeho velkého panovníka. Na speciální oživené prohlídce Stavba hradu potkají při práci skutečné zedníky, kameníky, tesaře a provazníka pracující s dobovými nástroji na stavbě hradu. Výjevy ze středověkého života na nádvoří budou doprovázet i speciální dětské prohlídky zaměřené na dovednosti malého Karla IV. a jeho budoucí manželky Blanky z Valois,“ pozval Svoboda.

Karel IV. rovněž podporoval rozvoj mezinárodního obchodu a na Šumavě pomohl zřídit hned dvě stezky vedoucí do Pasova. A po jedné z nich, Zlaté cestě, přijedou se svými koníky soumaři se solí, kořením a drahými látkami z partnerského města Kašperských Hor Grafenau.

Ilustrační foto
Motorkář nezvládl řízení a skončil v nemocnici