Ve Fakultní nemocnici v Plzni poplatek za osobu doprovázející maminku k porodu zrušili v roce 2016. „Neplatí žádný poplatek, ochranné oděvy dostávají zdarma. Rodící maminky mají zdarma i všechny podpůrné terapie, například aromaterapii, hydroanalgezii, květovou esenci, šátkování a další. Pouze v případě aplikace bylinné napářky zaplatí 215 korun. Další platba je v případě požadavku nadstandardního pokoje, jehož cena je 500 korun za noc,“ uvedla mluvčí FN Plzeň Gabriela Levorová.

Otec je vítán

V porodnicích Nemocnic Plzeňského kraje už dlouhé roky nezpoplatňují žádné služby, které jsou standardní nabídkou porodnické péče. „Jedinou dříve hrazenou službou byla přítomnost otce u porodu. Tento poplatek jsme ale postupně zrušili mezi roky 2014 a 2015. Pro zrušení poplatku jsme se tehdy rozhodli, protože byl přežitý a prakticky zbytečný. Přítomnost otce u porodu je vítána. Podpora partnera má na rodičku a průběh porodu pozitivní vliv a podle psychologů je společné prožití této emocionální události upevňujícím prvkem ve vztahu partnerů. Platit tedy za službu, kterou sami doporučujeme, nedávalo logiku,“ řekl mluvčí NPK Jiří Kokoška.

Terapie i více jídla

Klatovská a domažlická porodnice poskytují vedle klasické stravy i stravování formou švédských stolů 24 hodin denně. Stodská nemocnice nabízí rodičkám během porodu a už i těhotným ženám v péči gynekologické ambulance takzvané šátkování/metodu rebozo nebo tzv. pacientkou kontrolovanou analgezii, tedy možnost, kdy si rodička aplikuje tišící látku dle aktuální potřeby sama. Domažlická nemocnice poskytuje rodičkám poukázku na nákup v lékárně v hodnotě 1000 korun. Bezplatné jsou i různé úlevové metody či terapie.  

Připlatit si rodičky mohou za nadstandardní pokoj, který vyjde na 500 korun za noc. „Dále jsou zpoplatněné těhotenské masáže nebo po porodu babymasáže, popř. těhotenská cvičení. Kurzy stojí kolem 200 korun za lekci a masáže těhotných od 360 korun za hodinu,“ vyčíslil Kokoška.

Poplatek za balíček

V sokolovské porodnici může rodičku doprovázet jedna blízká osoba plus dula. Za přítomnost u porodu neplatí žádný poplatek. Musí si pouze zakoupit balíček za 100 korun, ve kterém jsou sterilní věci a obuv, potřebné na porodní sál. Dula doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará.

V sokolovské porodnici nemusejí rodičky platit ani za aromaterapie, které tam nabízejí, ani za snídaně formou švédských stolů. Při nich si rodička může vybrat stravu, kterou preferuje. Za co se připlácí, jsou nadstandardně vybavené pokoje, kde je rodička sama. Je tam i rodinný pokoj, kde může být zbytek rodiny. Její členové si kromě pokoje připlácejí i za případnou stravu.

Totožná situace je v Karlovarské krajské nemocnici (KKN), která poskytuje zázemí a péči rodičkám v Karlových Varech a Chebu. Pouze s tím rozdílem, že v Karlových Varech neplatí vůbec nic, ani návštěvnický balíček. „Doprovod u porodu si připlácí návštěvnický balíček se sterilními zdravotnickými pomůckami v chebské nemocnici, v té karlovarské ho má otec zdarma. Platí se také nadstandardní pokoje a rodinný pokoj. Jinak je veškerá léčba a péče o rodičky zdarma," uvedla mluvčí KKN Markéta Singerová.

Jedinou nemocnicí, kde je stále poplatek za přítomnost otce u porodu, je Mulačova nemocnice v Plzni. Stojí 250 korun, kdy peníze pokrývají zvýšené materiální náklady a režijní náklady spojené s přítomností doprovodu u porodu.