Obnova ostrova, jejímž cílem bylo obnovit prvorepublikovou tradici oblíbeného místa, se uskutečnila díky podpoře Nadace Proměny.

Proměna ostrova trvala pět let

Proměnu ostrova provedla Sušice v letech 2009–2013. Nadace Proměny ji v rámci svého programu Parky podpořila grantem ve výši 25 milionů korun. Do roku 2016 může město od nadace získat ještě další finance určené na údržbu parku. „Tak jako v jiných projektech, které s nadací podporujeme, jsme i v Sušici od začátku zapojovali tamní veřejnost. Jsem přesvědčená, že v kombinaci s architektonickou soutěží, z níž vzešla nová podoba ostrova, jsme tak projektu vytvořili kvalitní základy," vysvětlila ředitelka Nadace Proměny Jitka Přerovská a doplnila: „Santos už letos v květnu získal Cenu veřejnosti v rámci soutěže Stavba roku Plzeňského kraje 2013. Velkým oceněním práce všech, kdo se na jeho proměně podíleli, je právě zájem lidí. Na ostrov jich teď chodí mnohem víc."

Autorem architektonického řešení Santosu je tým z atelieru Florart. Obnova vyřešila zejména vegetační úpravy a zachovala parku přírodní ráz. Kompletní obnovou získal ostrov zázemí pro návštěvníky v srdci ostrova, které symbolicky odkazuje na loď na řece. Atmosféru místa dotvářejí dřevěné objekty klatovského sochaře Václava Fialy. Vrátil se tam také kuželník, který na ostrově v minulosti býval. Během roku se tam koná velké množství kulturních akcí pro děti i dospělé.

„Je velkým uměním vstoupit do míst, která mají tradici, vstoupit a nenadělat škody. Dokázat se přizpůsobit, najít podstatné, a to doplnit o moderní, co čas za určitou dobu přinesl. Odkazem na stavby, které byly v parcích kdysi stavěny, jsou na Santosu zahradní restaurace s kuželníkem a Fialovy kultivované dřevěné objekty. Tento park je balzámem na duši člověka doby nanotechnologií," komentoval zdařilou obnovu člen odborné poroty soutěže Park roku a krajinářský architekt Petr Mičola.

Starosta: Jsem hrdý, mám radost

Z ocenění sušického parku měl velkou radost i tamní starosta Petr Mottl. „Znamená to pro mě obrovskou radost a hrdost, že jsme uspěli v tak prestižní soutěži. Zúčastnil jsem se samotného vyhodnocení soutěže a musím říci, že tam byla velká konkurence. Je to fantastická věc, jsem pyšný na to, že jsme ukázali, že i u nás na Šumavě tohle dokážeme. Všem, kteří se na projektu obnovy ostrova podíleli, patří velký dík," řekl starosta a dodal: „Mluvil jsem tam s několika lidmi, kteří říkali, že Sušici navštívili a že se tam rádi vrátí. Za což jsem pochopitelně také moc rád, těší mě to." Na obnovu parku přispělo město Sušice zhruba třemi miliony korun.

Šanci mají i další

Soutěž Park roku pořádá profesní sdružení Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003. Jejím cílem je zvyšovat kvalitu ploch veřejné zeleně. Porota posuzuje celkovou kompozici prostoru, kvalitu provedené práce, použití rostlin i úroveň trvalé péče.
Nadace Proměny koncem letošního roku vyhlašuje v programu Parky novou grantovou výzvu. Informace najdete na webových stránkách nadace.