Ostřetičtí a Makalovští obyvatelé slavili. SDH Ostřetice byl založen před 115 lety, v roce 1895. Sešli se všichni tamní lidé, protože téměř v každém domě prý bydlí hasič.

„Na slavnostech se vždy sejde celá vesnice, skoro z každého domu na tuto akci někdo přišel. V naší rodině kromě manžela jsou hasiči i synové a vnoučata,“ potvrdila vysokou účast obyvatel ve sboru manželka starosty Marie Měsíčková.

Oslavy sbor pořádá každých pět let. „Sto patnáct let znamená hodně, už jen ta soudržnost lidí je něco významného. Tato akce je zároveň i setkáním rodáků,“ uvedl starosta Václav Měsíček, který je zároveň i starostou tamních hasičů. „Na vesnicích byla vždy hospoda, ve které se lidé scházeli a bavili se. Dnes ovšem hospody z nich většinou mizí. Všechny akce, sportovní i kulturní, tak pořádají dobrovolní hasiči,“ dodal člen sboru Jaroslav Bošek.

Ostřetičtí hasiči mají i silnou základnu těch nejmenších. „Začali jsme k této činnosti vést děti, stejně jako v jiných sborech jsou zapojeny odmala. Od tří do šesti let máme dvanáct dětí,“ sdělil hasič Miroslav Šos.

Při této příležitosti si příchozí mohli prohlédnout též opravenou kapličku. „Ostřetický obyvatel pan Babůrek opravil také sochy, které byly vystaveny jen v sobotu. V současné době je to výjimka. Dříve na tomto místě byly stále, ale to se ještě v České republice nekradly,“ zdůvodnil hasič Václav Šimůnek.