Jak uvedl Passauer Neue Presse, v minulosti se stávalo, že osiřelá rysí mláďata, jejichž matku přejeli, se snažila vyhledávat potravu ve městech a bylo nutné je odchytit a postarat se o ně. V Bavorsku však nebyly žádné odpovídající prostory, a to ani ve výběhu zvířat v Neu-schönau. Pro delší péči museli být rysí sirotci převáženi do nejbližší chovné stanice v Dolním Sasku. Tam jsou mladí rysi odchováni a vychováváni, dokud nemohou být vypuštěni do volné přírody. Pečují tam také o poraněné rysy do doby, než mohou být vypuštěni zpět do svého biotopu. Aby si na lidi příliš nezvykli, kontakt je co nejvíce omezen.

Na videu rysí matka s koťaty.

Projekt by ale neměl být pomocí jen pro rysy z německé strany Šumavy. „V tuto chvíli máme jediné zařízení, které je v dosahu, a to je zařízení v Klášterci u Vimperka. To však není úplně vhodné pro léčbu rysa či rysice a následné vypuštění do volné přírody,“ řekl Deníku mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Dodal, že pokud to půjde, budou i čeští ochránci přírody zařízení v Neuschönau využívat, ovšem předtím je nutno vyřešit legislativu. Kvůli převozu zvířete přes hranice budou muset být sepsány dohody.

„Co se týče zraněných zvířat či opuštěných mláďat, tak za poslední dva roky bylo nalezeno jedno opuštěné mláďátko rysa v jižní části Šumavy. Kvůli dlouhodobému strádání bylo ve velmi špatném fyzickém stavu a v Klášterci bohužel nepřežilo ani 24 hodin,“ doplnil Dvořák.

Rysů v regionu stále přibývá. V říjnu 2020 bylo součástí česko-bavorsko-rakouské populace více než sto těchto krásných šelem.

Pietní akt v Den válečných veteránů v Klatovech.
FOTO, VIDEO: V Klatovech si připomněli válečné veterány