Fiaskem skončila Rocková noc Rádia Šumava v Klatovech. Silná průtrž mračen, silný vítr a bouřka překazily ve 21.45 hodin vystoupení skupiny Turbo. Navíc západní vítr přihnal na pódium déšť, který způsobil zkrat v elektroinstalaci.


Pořadatelům se nepodařilo ozvučení pódia obnovit a program festivalu, na kterém bylo v tu dobu přítomno skoro osm stovek diváků, byl po pěti a půl hodinách ukončen. Zasáhnout musela i policie. „Opilí diváci využili toho, že nešel elektrický proud a začali rabovat stánky s občerstvením, kradli klobásy, domáhali se násilím vrácení vstupného, nadávali pokladním, rozbili okno u pokladny. Museli jsme přivolat na pomoc policii,“ popisuje dění Martin Lukeš z agentury Euro music Plzeň, která akci pořádala.


„Na stadion přijeli policisté z městské i státní policie v Klatovech, policisté z okresu Plzeň jih, Domažlic, jednotka cizinecké policie a zásahová jednotka Policie ČR. Situace však už byla pod dohledem strážníků a policistů z Klatov, a tak ostatní jednotky byly ze stadionu odvolány. Výsledkem zásahu policistů je jedno přestupkové řízení. Zbylé záležitosti se pořadatelé rozhodli řešit sami,“ informoval Josef Švec z okresního ředitelství Policie ČR v Klatovech. Policisté zaznamenali i stížnosti na rušení nočního klidu.


Promoklí fanoušci požadovali navrácení vstupného, některých hvězd večera se totiž vůbec nedočkali. Problémy se podle diváků objevily už i na počátku akce, která odstartovala v Klatovech na sokolském stadionu v pátek v 16 hodin. Například skupina Hewer dorazila se zpožděním, a proto diváci museli čekat a pořadatelé improvizovat.


„Při vystoupení Turba se pak přihnal prudký déšť i vítr a snad po třetí písničce nastal zkrat v elektřině na jevišti, začaly létat jiskry, bylo to dost hustý,“ vzpomíná účastník akce Radek Kosnar.


„Docela mě to naštvalo. Za vstupenku jsme dali skoro čtyři stovky a neviděli jsme ze slibovaného nic. Za pivo chtěli třicet korun, pár záchodků, žádné stany pro případy špatného počasí. Když začalo silně pršet, vzdali jsme to a dobrovolně odešli. Nedalo se to prostě vydržet,“ říká další účastník rockové noci Kamil Bednář.


Pořadatelé se proti kritice ohražují. „V programu vystoupila více než polovina účinkujících. Z deseti kapel se nedostalo jen na Aleše Brichtu, Kreyson a Krucipüsk. Festival jsme ukončili především z bezpečnostních důvodů. Nechtěli jsme nic riskovat. Zkrat v elektroinstalaci byl způsoben chybou zvukařů, kteří nedokázali zabezpečit techniku před deštěm,“ říká Lukeš.


„Za počasí nikdo z nás nemůže. To prostě neovlivníme,“ myslí si na obhajobu další zástupce pořadatelů Martin Drha.


„Diváci nám nedali čas na to, abychom se dohodli, jak budeme situaci řešit, a vzali útokem pokladnu. Chování účastníků nás docela zklamalo. Chápeme jejich rozhořčení, vstupné však všem, kdo o ně požádali, bylo částečně vráceno. Za vzniklou situaci a průběh festivalu se všem omlouváme,“ dodal Lukeš.


„Vracela se stokoruna, což mi připadá hodně málo,“ myslí si fanoušek rockové hudby Zbyněk Kydlíček z Klatov, který podle svých slov už na festival Rádia Šumava nikdy nepůjde.


Deník o stanovisko požádal i Rádio Šumava. Promo manažerka Veronika Ticháková však situaci na festivalu v Klatovech nechtěla nikterak komentovat.