„Našli jsme ho celého ulepeného. Byl malátný a ošetřovatelé se mu snažili ještě pomoci. Bohužel si však jeho tělo nedokázalo s cukrovou vatou poradit,“ řekl Deníku mluvčí zoo Martin Vobruba s tím, že pro půlkilovou opičku znamená i jen malé množství vaty obrovský zdravotní problém.


Podle informací Deníku tamarína nakrmily děti. „Nalákaly ho na chodník, nakrmily cukrovou vatou a pak v ní toho chudáka ještě obalily,“ popsal incident zaměstnanec zoo. Děti samečka následně držely a ten byl tak v šoku, že se nijak nebránil.


Tento případ zdaleka není první, kdy návštěvníci svým chováním zvířatům ublížili. „Loni podobně uhynulo hříbě na Lüftnerce,“ dodal Vobruba. Ošetřovatelé prý často u zvířat nacházejí lidské jídlo, například párky, langoše, nebo dokonce řízky. Krmení zvířat v zahradě je přitom přísně zakázáno, výjimku tvoří jen koi kapři, u jejichž jezírka je možné zakoupit speciální granule.


Pro zoo znamená ztráta tamarína velkou komplikaci. Byl to totiž chovný samec, po němž zůstala tři mláďata. Nejmladšímu jsou pouhé dva měsíce. „Nového chovného samce navíc můžeme získat až poté, co dáme jeho potomky pryč,“ komentovala událost ošetřovatelka Alena Faflíková. Socializace nového samce se současnými mláďaty totiž není možná.