Onemocnění prsu je nejčastější zhoubné onemocnění u žen. V dnešní době se dá ale už ve více než devadesáti procentech zcela vyléčit. Lékaři preferují operace, při nichž se neodstraňuje prs celý.

„Mammografie jako preventivní metoda pro vyšetřování prsu je doporučována ženám od 40 let. Od 45 let je vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou jednou za dva roky. Praktický lékař a gynekolog je povinen ženě napsat doporučení a poslat ji do specializovaného screeningového centra, jako je třeba naše. Mladší ženy můžeme vyšetřit ultrazvukem. Věková hranice, kdy začít s prevencí, je individuální. Začít může chodit i osmnáctiletá dívka, která se chce o sebe starat, určitě ji neodmítneme. Setkávám se s tím, že ženy pod 40 let si říkají, že jich se „to“ netýká. Pracujeme zde osm let a za tu dobu se nám posunula výrazně věková hladina pacientek směrem dolů k mladším ženám. Samovyšetření pohmatem je dobrá věc, ale není dostatečné k tomu, aby dokázalo zachytit malé nádory, které dokážou zachytit přístroje,“ řekl jednatel a lékař společnosti Mammocentrum Klatovy s. r. o. Miloš Chroust.

Mnohé ženy se na vyšetření chodit bojí, mají strach, že se dozvědí, že jsou nemocné. „Chodí ženy zdravé, které se chtějí ujistit, že to tak opravdu je, ale je u nich malá pochybnost, proto přijdou na vyšetření. Rozhodně je to lepší, než strčit hlavu do písku a říkat si, že mě se to netýká. Vyšetření trvá chvilku a do hodinky odchází žena s jasným výsledkem, takže se nemusí strachovat další dny, než se dozví výsledek,“ vysvětlil Chroust.

Bohužel ne každá žena má to štěstí a odchází s negativním výsledkem. „Ženám, kterým zjistíme nějaký nález, jsme schopni zařídit veškerou péči, stanovit diagnózu, umíme se o pacientku postarat komplexně. Většinou, když máme podezření, tak děláme hned další vyšetření, abychom se dozvěděli, zda jde o zhoubný nález nebo ne. K tomu nám poslouží sonografie a biopsie (vyšetření vzorku tkáně). Podle výsledků pak určujeme další kroky,“ sdělil Chroust.

„Zhruba 70% žen se vrací a dodržuje pravidelnou prevenci. V minulém roce byla zrušena horní věková hranice pro vstup do preventivního programu, která byla 65 let. Jsme překvapeni, že i starší ženy chodí na preventivní prohlídky. Apeloval bych ale na mladé ženy, aby chodily a vstoupily do preventivního programu. Nejmladší pacientka, kterou máme, je ročník 1989, čili není pravda, že mladších žen se „to“ netýká. Vždy je lepší prevence, než pak řešení následků. Pokud budeme řešit malý nález, tak máme téměř stoprocentní jistotu, že se žena uzdraví,“ dodal Chroust.

Úhrady za vyšetření jsou hrazeny pro ženy od 45 let zdravotní pojišťovnou. Pro ženy od 40 let dělá většina pojišťoven preventivní programy, balíčky a jsou ženám ochotny hradit vyšetření už od 40 let. Sonografie pro mladé ženy, kterým pojišťovna vyšetření nezaplatí, stojí 300 korun a mammografické vyšetření 600 korun.

„Na vyšetření mě dotlačily mé děti, protože já jsem se bála jít, musely se mnou až tam. Hlavně proto, že jsem měla strach, že mi tam něco najdou. Pak jsem ale byla ráda, že jsem šla. Ulevilo se mi, když jsem se dozvěděla, že jsem zdravá a že mi nic nenašli,“ prozradila své pocity Hana Houbová z Klatov.