Jan Mundl. Tak se jmenuje nový hrdina Mochtína. Svým včasným a statečným zásahem zachránil při úterním podvečerním požáru kabin tamní tělovýchovné jednoty milionový majetek.


„Obrovské štěstí bylo, že ve chvíli, kdy to začínalo hořet, šla kolem děvčata na volejbalový trénink. Když ucítila kouř, ihned volala manželce pana starosty, která skočila na kolo a jela k panu Mundlovi, který má od objektu klíče, protože má v pronájmu Fotbalku. Ten naštěstí tři minuty předtím přijel s rodinou ze Sušice, takže skočil do auta a vyrazil na místo,“ řekl tajemník TJ Sokol Mochtín Karel Šot.


„Když jsem dorazil, tak z mezistěny začaly prolézat plameny. Vystříkal jsem tam hasičák, mezitím žena přivezla druhý a někdo přivezl třetí. Podařilo se mi uhasit plameny,“ řekl Deníku na spáleništi Jan Mundl, který se do boje s ohněm jen s mikinou přes obličej, protože ve štiplavém kouři se nedalo dýchat.


Díky jeho včasnému zásahu byly škody vyčísleny jen na 30 tisíc korun. „Předvedl úžasný výkon.Udržel oheň na uzdě a zachránil nám obrovské hodnoty. Vždyť jen budova má hodnotu přes milion korun a to nepočítám věci, které byly uvnitř,“ dodal Šot.


Podle jednoho z hasičů, kteří na místě dotáhli boj Jana Mundla s ohněm do úspěšného konce, byla příčinou požáru s největší pravděpodobností hra dětí nebo úmyslné zapálení. To si myslí i místní. „Máme podezření na jednoho školáka, který nám způsobil škodu v minulosti už několikrát,“ řekl Šot. Zda mají Mochtínští pravdu, ukáže až šetření policie.


Na Klatovsku nešlo v posledních týdnech o jediný případ, kdy se lidé bez ohledu na riziko pustili do boje s ohněm. „V dubnu nejprve řidič osobního vozu pomohl uhasit Škodu Favorit poté, co u Štěpánovic narazila do betonového můstku a její řidič utrpěl zranění. Krátce nato pomáhal projíždějící řidič autobusu uhasit u Janovic hořící návěs nákladního automobilu. Zde ale ani tři hasicí přístroje nepomohly a požár musely zlikvidovat naše jednotky,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Alena Marešová. Posledním z těch, kteří nebyli lhostejní, byl také řidič, a to nákladního vozu. Ten jako první přijel ke květnovému požáru felicie nedaleko Sobětic a včasným zásahem vůz v podstatě zachránil. „Zde bylo riziko o to větší, že šlo o vozidlo s alternativním pohonem na LPG,“ dodala Marešová.