„Od nápadu nádrž vybudovat až do jejího otevření uplynulo 46 úplňků. Rozloha nádrže, která se nachází na lesním pozemku, je 1,2 hektaru, objem v běžném stavu 15 tisíc kubíků, hloubka u výpustného zařízení je 190 cm. Finanční náklady na její vybudování činily sedm milion korun, celou částku hradil stát, my jsme platili pouze předprojektovou přípravu, projektovou dokumentaci, geologický průzkum a zvláštní biologický posudek,“ uvedl starosta Pačejova Jan Vavřička.

Dle starosty vznikne kolem nádrže i přirozená klidová rekreační zóna, která bude cílem častých procházek obyvatel. To, že ale z místa vznikl takový prostor, stálo mnoho práce. „V místě dříve rostly olše, museli jsme jich celkem 680 porazit, vyndat po nich pařezy, které byly odvezeny, rozštěpkovány a použity k dalším účelům,“ poznamenal Vavřička.

Po letech sucha se tak Pačejov dočkal nádrže, kde bude mít zachycenou vodu v přírodě, která například v případě lesních požárů může sloužit jako zdroj vody pro hasiče. Budou tam ale žít i noví živočichové a růst nové rostliny, které tam dříve neměli. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě a realizaci tohoto díla, které má u významný přínos ekologický a přírodní,“ dodal starosta.

Při slavnosti, na které se sešlo mnoho místních obyvatel, byla vysvěcena také soška sv. Huberta, která je patronem nádrže a bude ji chránit. Vyřezal ji Pavel Straka z Pačejova.