„Je to zhruba o sto procent více než loni. To nám ale nepřálo počasí, zatímco letos je nádherně," pochvaloval si v cíli v železnorudském areálu Za Tratí jeden z organizátorů Martin Sklenář.

Osmnáctikilometrovou trasu přes Hofmanky, Pancíř, Tomandlův křížek, Šmauzy, Nový Brunst, Gerlovu Huť, Grádl a Samoty si vybral Jiří Lux z Březí u Nepomuka, který „vytáhl" i svou matku Vlastu. A ta byla v cíli spokojená. „V Železné Rudě jsem byla na pochodu poprvé. Na trase byla pro mě opravdu náročná místa, hlavně konec, když jsme sestupovali dolů do Železné Rudy. Ale ušli jsme to, vydrželi jsme to a bylo to dobré," zhodnotila Luxová v cíli.

„Šlo se pěkně, ale to víte, Šumava. Lepší by byla rovinka," smál se Lux, který se o pochodu dozvěděl z Plzeňského deníku. „Soused mi to přinesl přečíst. On o mě ví, že chodím, že dělám do turistiky, tak mi to dal, ale nevěřil, že pojedu. Teď přijedu domů, ukážu mu pamětní list z osmnáctikilometrové trasy a z toho se posadí na zadek," plánoval s úsměvem Lux.

Trasy organizátoři každý rok obměňují. „Pro pěší jsme měli rodinnou pětikilometrovou trasu, pak osmnáct kilometrů nebo dvaadvacet kilometrů. Pro cyklisty pak 32 kilometrů a padesátku. Jedna trasa vedla na německou stranu přes Malý Javor a Velký Javor a ostatní trasy byly na české straně, po okolí Železné Rudy, přes Špičák, Pancíř a podobně," upřesnil letošní výběr tras Sklenář.

David Kojan