Práce začaly v červenci a kompletní dokončení projektu je plánováno na červen příštího roku.

Objekt se dočká nového zastřešení, obnoveny budou veškeré sítě, udělány budou nové podlahy a sociální zázemí pro návštěvníky. Instalována bude také plošina pro imobilní návštěvníky.

To ale není vše, co na návštěvníky muzea bude čekat. „Bývalá dolní výstavní síň bude sloužit jako sklad a zázemí technického charakteru. Ve zbylé části přízemí bude lapidárium a nové sociální zázemí. V lapidáriu budou vystaveny historické kamenné prvky, které muzeum veřejnosti doteď ukázat nemohlo. Návštěvníci zde uvidí například i městský pranýř. V patře bude upraven multifunkční sál, kde se kromě výstav budou moci pořádat přednášky, semináře, menší koncerty a besedy. Kapacita sálu je počítána pro sto osob. Sál bude vybaven stoly, židlemi, dotykovými infopanely a promítací digitální technikou," informovala ředitelka Muzea Šumavy v Sušici Zdeňka Řezníčková.

Novinkou, kterou lidé ocení, bude nový přístup na ochoz hradeb, který se nyní otvíral zcela výjimečně. Na ochoz bude možné se dostat po klasickém i po původním, pozdně gotickém schodišti. Tato vyhlídka bude po rekonstrukci přístupná trvale.

Všechny instalace i sítě včetně topení v přízemí a v patře budou vedeny podlahou, historický vzhled tak bude narušen jen minimálně. Kamenné zdi objektu zůstanou i nadále, až na několik výjimek, nenahozené. „Historické zdivo se v současné době čistí, opravuje a zpevňuje pod odborným dohledem restaurátora – specialisty na historické zdivo, akademického sochaře a restaurátora Jaroslava Fuky. Podle jeho pokynů se míchá malta odpovídající zrnitostí i barevností tak, aby historické zdivo nijak negativně nepoznamenala. Tyto práce se provádí pouze ručně a jsou časově poměrně náročné," uvedla Řezníčková.

Dvůr muzea zůstane zachovaný v původní podobě, přibude tam jen jeden nový prvek – propojovací objekt s atypickou pohnutou prosklenou stěnou mezi stávající expozicí sirkařství a opraveným objektem. Stěna bude ukrývat plošinu pro vozíčkáře a návštěvník bude zároveň moci přecházet mezi oběma místy i v nepříznivém počasí.

Vzhled muzea se příliš nezmění, pouze z Mostní ulice budou proražena dvě nová okna. „V listopadu se bude kopat i v dolním mázhausu kvůli nové přípojce vody. Doufejme, že v této části nenastanou žádné nepředpokládané komplikace a budeme moci, stejně jako každý rok, otevřít muzeum na tradiční předvánoční a vánoční akce," dodala Řezníčková.

Jde o projekt podpořený evropskými fondy v rámci Regionálního operačního programu. Celkové náklady na rekonstrukci jsou necelých 23 milionů korun. Plzeňský kraj, který je zřizovatelem muzea, se podílí zhruba polovinou z celé částky.