Kanalizace se konečně dočkají obce v okolí nýrské přehrady, která už více než čtyřicet let zásobuje pitnou vodou část Klatovska a část Domažlicka. Stavba odkanalizování Hamrů, Zelené Lhoty, Staré Lhoty, Dešenic a Milenců byla oficiálně zahájena ve středu.
„Když byla postavena přehrada, byla v obcích nad přehradou řešena ochrana vodního zdroje nepropustnými jímkami. Bohužel se později ukázalo, že to zvláště v suchých měsících úplně nefunguje. Další zatížení znamenal rozvoj turistiky a vznik ubytovacích zařízení po sametové revoluci, což je pro lidi, kteří tady zůstali, jedna z mála možností obživy. Majitelé penzionů a hotelů jsou na odkanalizování v podstatě existenčně závislí,“ vysvětlil starosta Nýrska, pod které patří Zelená Lhota a Stará Lhota, Miloslav Rubáš s tím, že příprava odkanalizování trvala zhruba deset let.
Obyvatelům přinese kanalizace úlevu. „Pro lidi to bude znamenat opravdu klid v duši, obci pak přinese kanalizace možnost dalšího rozvoje. Nakládání s odpadními vodami je nad přehradou totiž poměrně problematické a riziko nějaké havárie, nějaké katastrofy je poměrně velké,“ přivítal zahájení stavby starosta Hamrů Miroslav Kroupa.
Celkové náklady stavby budou zhruba 125 milionů korun, z toho zhruba tři čtvrtiny pokryje dotace od Státního fondu životního prostředí. Podíl obcí činí cca dvacet pět milionů korun. Investorem je Dobrovolný svazek obcí Údolí pod Ostrým, který sdružuje Nýrsko, Dešenice a Hamry.
Část kanalizace už mají hotovou v Dešenicích, kde první etapu odkanalizování dokončili v roce 2008. „Máme vybudovaný hlavní řad v Dešenicích a Milencích, nyní na něj budou napojeny jednotlivé domácnosti a další objekty. Zatím se nestalo, že by někdo řekl, že se napojit nechce. Toho se občané v řadě případů obávali, protože jejich finanční spoluúčast není malá, v některých případech to je i třicet čtyřicet tisíc korun. Těm, kteří to budou potřebovat, je městys ovšem připraven pomoci půjčkou z fondu rozvoje bydlení,“ řekl Deníku dešenický starosta Jan Rejfek.
Kanalizace ze všech obcí v okolí nýrské přehradní nádrže bude svedena do nýrské čistírny odpadních vod. „Kapacita čističky, kterou jsme stavěli v letech 1995 až 1997, je dostatečná. Je vybudována pro osm a půl tisíce ekvivalentních obyvatel, přičemž v současné době má Nýrsko jen asi pět a půl tisíce obyvatel,“ doplnil Rubáš. Odkanalizování by mělo být hotovo do konce roku 2013.