Přivítání nového roku si většina lidí spojuje s předsevzetími, s půlnočním přípitkem, ale také s velkým barevným ohňostrojem. Ohňostroj vždy přiláká tisíce lidí, berou ho jako samozřejmost, která k Silvestru nebo Novému roku patří.

„Myslím si, že je moc krásné, když ve stejnou chvíli společně přivítá nový rok plné náměstí lidí. Ohňostroje určitě k tomuto jsou a neodmyslitelně k tomu patří. Vždyť je to tak i v celém světě. Na ohňostroj se těšíme a chodíme se na něj podívat rádi. Nemyslím si, že by zvířata musela při ohňostroji trpět. Podle mě se každý, kdo má psa, o něj nějakým způsobem postará, aby netrpěl,“ řekla Karolína Plánská z Klatov.

Nad Klatovy se rozsvítí ohňostroj i letos. Přivítání nového roku připravilo město Klatovy na 1. ledna na náměstí. Program bude zahájen v 17.30 hodin vystoupením Klatovského klarinetového kvarteta. Poté popřeje všem přítomným starosta města Rudolf Salvetr a v 18 hodin vypukne ohňostroj. „Myslíme si, že ohňostroj je symbolem oslav nového roku, je to už tradice, proto ho každý rok připravujeme. Ovšem jako každý rok, tak i letos to přinese nějaká omezení. Týká se to hlavně parkování v horní části náměstí. Žádáme tedy řidiče, aby 1. ledna nenechávali svá vozidla na náměstí, aby nedošlo k jejich poškození,“ informovala vedoucí odboru školství, kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Klatovy Alena Kunešová.

V Sušici však tuto tradici nedodržují. „Na Silvestra ani na Nový rok žádný organizovaný ohňostroj neděláme, protože ho zde máme dvakrát během roku, a to 28. října a na Dny Sušice, což si myslím, že stačí. Nikomu však nebráníme si dělat vlastní,“ sdělil starosta města Sušice Petr Mottl.

Ohňostroj nedělají ani v Horažďovicích, ale tam není nikdy. „Město nepořádá žádné organizované ohňostroje, protože to nepovažujeme za podstatné a také bereme ohled na domácí zvířata, na která to má negativní vliv,“ uvedl starosta města Horažďovice Karel Zrůbek.