Osm rodin chce po Klatovské nemocnici odškodné za to, že jejich dětem ublížil dnes již bývalý primář dětského oddělení Jiří Havránek. Brzy k nim podle informací Deníku přibude devátý žadatel. Je jím Irena C., která ze všech rodičů dopadla nejhůře. Pro jejího syna Jakuba byla zřejmě nepodařená léčba v Klatovech natolik závažným zásahem do organismu, že vloni svůj boj o život prohrál.

„Mohu potvrdit, že jsme minulý týden od právníka z Prahy obdrželi žádosti osmi rodin o odškodné. Vše jsme postoupili našemu právníkovi a nyní se to řeší. Já nebudu nyní říkat, zda dáme či nedáme, a případně kolik, ale slibuji, že se budeme snažit, aby byli spokojeni všichni," řekl Deníku ředitel Klatovské nemocnice František Lešundák. Částky, o něž rodiny žádají, prozradit nechtěl. Podle informací Deníku jde ale o sumy v řádech statisíců.

Jak již Deník informoval, policie Havránka podezřívá z toho, že od srpna 2012 do února 2013 vážně ublížil deseti dětem, z nichž většina byla maličká. Havránek podle znalců svými invazivními výkony, jako bylo například opakované zavádění jehel do žil, navíc bez aplikace potřebných léků, dětem působil „mimořádnou, vystupňovanou, prodlužovanou bolest". V některých případech šlo až o desítky neúspěšných pokusů během krátké doby. Mučivými útrapami podle znalců bezpochyby došlo k psychické újmě dětí. Někteří z pacientů museli být převezeni do Fakultní nemocnice v Plzni, a to kvůli ohrožení života.

Havránek po medializaci kauzy sice připustil, že chyboval, ale jednoznačně popřel, že by děti mučil. „Chyboval jsem, to přiznávám. Ale stojím si za tím, že chyby nevedly k poškození pacienta nebo by byly v rozporu s pravidly postupu vědy," řekl tehdy Deníku.

Policie případ v srpnu 2014 sice původně odložila, a to pro lékařovu nepříčetnost, neboť trpí vážnou duševní chorobou, ale později byl znovu otevřen. Dnes ho řeší krajští policisté a krajské státní zastupitelství. V současné době se podle informací Deníku čeká na znalecké posudky, které by měly rozhodnout o tom, zda bude lékař obviněn. To potrvá měsíce.

Za těžké ublížení na zdraví by mohl jít Havránek do vězení až na dvanáct let.

Příběh ženy, která přišla o syna, si přečtete v pátečním Klatovském deníku.