Stejná cena pro západočeské rybáře jako úhrada za neodpracované brigády. Od příštího roku všichni zaplatí pět set korun za rok, bez ohledu na to, pod kterou místní organizaci (MO) rybářského svazu patří. Tuto částku totiž bude muset každá MO dát západočeskému rybářskému územnímu svazu (ÚS) za každého člena, který si koupí celoroční povolenku. Nazpět si ji vybere jako brigádnickou činnost.

Ve středu o tom rozhodla konference ÚS. Důvodem byly velké rozdíly v ceně brigád a s tím spojená migrace venkovských rybářů do Plzně, kde platili nejméně. Rozdíl činil až 2400 korun ročně. Zatímco do letošního roku platili členové MO Plzeň 1 stovku, rybář z Manětína, který nechtěl pracovat, vydal 2500 Kč.

Do Plzně se tak přihlásila zhruba čtvrtina všech rybářů ze západních Čech. A změna se jim samozřejmě nelíbí. Budou platit o čtyři sta korun víc, protože tady nemají téměř žádnou možnost, jak si brigádu odpracovat. MO Plzeň 1 totiž nemá možnosti, jak tolik pracovníků uplatnit. Takže všichni zaplatí 500 korun a v případě, že bude MO potřebovat nějakou pomoc, osloví odborníka z řad členů a práci mu následně proplatí. „Když si to bude chtít někdo oddpracovat, může se přihlásit do jiné místní organizace, která to uvítá,“ krčí rameny předseda MO Plzeň 1 Jiří Podskalský.

„Je to kravina. Letos jsem zaplatil 1600 korun za povolenku, 400 členské příspěvky a 100 za brigády. Svazové vody jsou přitom nezarybněné a nevyčištěné. Když si to sečtu a přidám si dražší brigády, tak už se na to můžu úplně vykašlat. Za tu cenu si na soukromém rybníku zachytám krásně,“ rozhořčil se například plzeňský rybář Václav Zoubek. I mnozí další míní, že změna může vést k odchodu rybářů pouze na soukromé revíry. Podle vedení ÚS si to ale rybáři rozmyslí. Prý proto, že u soukromníků zaplatí za povolenku na každý rybníček tolik, že možnost chytat ve všech svazových vodách, které jsou podle zprávy hospodáře ÚS zarybněné dostatečně, je mnohem výhodnější.

Vedení ÚS návrh sjednotit ceny brigád předložilo jako kompromisní řešení, které má vrátit zpět rovnováhu mezi MO a zastavit nežádoucí migraci rybářů do Plzně, která trvá již řadu let. Ruku pro něj ve středu zvedla většina zástupců západočeských MO. „Návrh byl tedy přijat s účinností od roku 2010 s tím, že na jarní konferenci 2011 předložíme jeho výsledky a zhodnotíme fungování systému,“ podotýká jednatel ÚS Martin Bílý. Některým MO se totiž nelíbí systém, jakým budou peníze zpět přerozdělovány jednotlivým organizacím. Ten se bude odvíjet hlavně od množství odchovaných ryb, dále od počtu členů a plochy obhospodařovaných revírů.

Povinnost platit 500 korun se netýká mládeže do 18 let a zdravotně hendikepovaných rybářů. MO také může osvobodit o brigádnické povinnosti některé další členy, třeba důchodce, ovšem za ně musí pět set korun za každého, kdo si koupí povolenku, do společného fondu ÚS odvést.
takže bude záležet na každé organizaci, jestli bude mít na tyto úlevy dostatek peněz.

Ceny za rybaření
(pro dospělé)
Povolenka pro západní Čechy do mimopstruhových vod na rok 2009 (MP): 950 Kč
Povolenka pro západní Čechy do pstruhových vod na rok 2009 (P): 1000 Kč
Celosvazová povolenka (MP): 1600 Kč
Celosvazová povolenka (P): 1800 Kč
Celorepubliková povolenka (MP): 2450 Kč
Celorepubliková povolenka (P): 2850 Kč
Členské příspěvky: 400 Kč