V polovině července se návštěvníkům Šumavy otevřely nové možnosti výletů do divočiny s průvodcem. „Je možné se vypravit do vybraných tzv. tetřevích oblastí, kam se smí vstupovat až po 15. červenci, kdy letošní kuřata tetřeva jsou již samostatná a nejsou zvlášť ohrožená při vyrušení. Navíc je možné se stále přihlásit, volných míst je několik stovek z téměř tisíce původně nabízených," láká všechny případné zájemce mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák.

Zároveň pro všechny účastníky výprav s průvodci divočinou vyhlásil národní park fotosoutěž. Účastnit se jí mohou všichni, kteří na těchto výpravách už byli letos nebo v předchozích šesti letech, ale i ti, jež se do divočiny teprve chystají. „Soutěžit se bude ve dvou kategoriích, a sice „divoká příroda" a „člověk v divoké přírodě", protože věříme, že účastníci výprav pořizují nejen unikátní záběry z nejčistší přírody, ale i momentálně tak populární „selfie"," řekl Dvořák. Soutěž začala tento týden a končí 5. listopadu 2014. Snímky zaslané na e-mailovou adresu fotosoutez@npsumava.cz bude posuzovat odborná komise složená ze zaměstnanců správy parku a také samotní průvodci divočinou. Nejlepší se mohou těšit na cenu. Získané fotografie budou publikované po soutěži na internetu a možná i v knižní podobě.

VELKÝ ADRENALIN

Jak již Deník informoval, celý program výprav do divočiny letos nabízí čtrnáct různých tras do osmi oblastí v národním parku, navíc je možno navštívit nejcennější a také nejdivočejší vybraná území v CHKO Šumava. „Úplně nová trasa je v nabídce do kaňonu Křemelné v její horní části, která nás kromě přirozeného toku v kaňonu seznámí s lesy na pověstmi opředené hoře Slunečné a průvodce zavede také návštěvníky do míst bývalých vesnic Stodůlky a Frauenthal, které po odsunu původních obyvatel dnes patří přírodě," popisuje Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.
Po 15. červenci jsou v nabídce také trasy, které zájemce dovedou na Modravské pláně, Trojmeznou, na Smrčinu, Ždánidla nebo Polom.

„Největší adrenalin přitom nabízejí dvě trasy v chráněné krajinné oblasti, a to údolím Bílé strže a na Jezerní stěně Černého jezera. Tyto trasy jsou určené pouze pro osoby starší 18 let, fyzicky zdatné jedince, kteří netrpí závratěmi a mají alespoň základní znalosti horolezectví," doplňuje Dvořák.

REZERVACE A PLATBA

Průvodci divočinou provází skupinky zájemců o šumavskou přírodu do chráněných částí národního parku, kam mohou vstupovat na základě udělené výjimky. Podmínky pro vstup jsou přesně dopředu dané. Je vypsán termínový kalendář od června do konce října, skupiny čítají pouze pět až jedenáct osob. Zájemce si musí dopředu na výpravu registrovat místo a uhradit poplatek za průvodce. Rezervační systém je on-line na stránkách národního parku www.npsumava.cz. Nejlevnější výprava vyjde jednoho člověka na dvě stovky, nejdražší na 450 korun.