"V provozu bude od pondělí 19. dubna každý pracovní den od 9 do 11 a od 13 do 15 hodin. Vyšetření je určené všem pojištěncům v systému zdravotního pojištění dle mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Po domluvě si mohou test nechat udělat i samoplátci," uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

K vyšetření je třeba se rezervovat přes internetový rezervační systém a při odběru je nutné předložit kartičku zdravotní pojišťovny. V případě pozitivního výsledku vyšetření musí bezpříznakový žadatel absolvovat kontrolní PCR test.

Platí ale určitá pravidla komu test neproplatí systém zdravotního pojištění. "V první řadě jde o osoby, které prodělaly onemocnění covid v uplynulých 90 dnech a v druhém případě o osoby, které byly na testu v posledních třech dnech. Těmto lidem nelze provést test bezplatně. Mohou si ho ale vyžádat po předchozí domluvě jako samoplátci," vysvětlil Kokoška s tím, že cena testu je 351 korun.

Antigenní testy se provádí v ambulantní části v hlavní budově nemocnice. Je nutné se k nim objednat online přes internetový rezervační formulář, který je na webu nemocnic. „Není ale třeba mít od lékaře vystavenou takzvanou eŽádanku jako v případě PCR testu,“ doplnil mluvčí.

Testovaná osoba na výsledek čeká zhruba 20 minut. Dostane ho v písemné podobě. Pokud by byl test pozitivní a vyšetřený by měl zjevné příznaky nemoci, bude považován za nemocného a krajská hygienická stanice mu nařídí karanténu. V případě pozitivity ale bez příznaků, bude vyšetřený vyzván, aby si nechal provést kontrolní PCR test.

Antigenní testy už tak budou provádět všechny nemocnice Plzeňského kraje.