Zájemci o očkování tam mají větší komfort a dostupnost, do budoucna se zajistí i větší kapacita místa a hlavně je oddělen tok očkovaných lidí od pacientů nemocnice.

V nemocnici byla očkovací místnost v ambulatním traktu. Tyto prostory jsou ale omezené. Navíc kvůli očekávanému návratu odkladné péče není možné ambulance využívat dlouhodobě. Kulturní dům nabízí velké a variabilní prostory, které lze dle potřeby a kapacit místa upravovat. Výhodou je i velké parkoviště.

„Není vhodné, aby se takové množství lidí mísilo v areálu nemocnice s pacienty. Pro zájemce o očkování potřebujeme prostor, kde si v klidu přečtou a vyplní informovaný souhlas, místo pro evidenci příchozích a krátký pohovor s lékařem. Potřeba je i prostor pro očkovací boxy a vhodné zázemí, kde budou lidé po aplikaci vakcíny odpočívat, než budou moci odejít,“ řekla koordinátorka očkování Klatovské nemocnice Vladislava Veselá.

Prostory kulturního domu poskytlo nemocnici město. „Kulturní dům má velké a velmi dobře hygienicky zajištěné prostory, které kvůli současným opatřením nemohou být využívány. Zároveň je dům v těsné v blízkosti centra města, velmi dobře dostupný pro obyvatele Klatov i pro lidi z širšího okolí, s vlastním parkovištěm,“ odůvodňuje nabídku starosta Klatov Rudolf Salvetr a doplňuje, že město chtělo také odlehčit Klatovské nemocnici, která nyní musí zvládat jak běžnou hospitalizační a ambulantní péči, tak i náročnou péči o covidové pacienty.

Do očkovacího místa v kulturním domě je přístup hlavním vchodem od Domažlické ulice, kde bude pro příchozí vyhrazeno parkoviště. Pro imobilní osoby nebo osoby s pohybovým hendikepem je umožněn i vstup z druhé strany budovy od Aretinovy ulice. Tam je k dispozici výtah. Očkování probíhá přímo v hlavním sále. V přísálí pod balkonem jsou pak stoly a židle, kde lidé odpočívají po aplikaci vakcíny. Poté odchází bočním vchodem k parkovišti resp. výtahem k zadnímu vchodu.

„V současné době jsou připraveny tři očkovací boxy, které se budou využívat podle frekvence pozvaných lidí v daném dni. Nyní ta frekvence záleží i na počtu vakcín. Až bude vakcín dostatek a očkování bude možné zintenzivnit, lze případně vytvořit ještě další boxy,“ doplnila Veselá.

Klatovská nemocnice do pondělního odpoledne naočkovala přesně tisícovku lidí. Z toho bylo přes 440 zdravotníků, zhruba 60 pacientů, přes 300 klientů nebo zaměstnanců domovů pro seniory a dvě stovky zájemců, kteří se k očkování objednali přes centrální rezervační systém. V úterý byla v kulturním domě naočkována další stovka lidí seniorů.