Zastupitelstvo Švihova, do jehož katastru Lhovice patří, schválilo přípravu projektu, přesto však nemají Lhovičtí ještě vyhráno. Město totiž bude čekat na vhodný dotační titul, bez dotace si tak velkou investici nebude moci dovolit.

„Ve Lhovicích projevilo zhruba sedmdesát procent majitelů nemovitostí zájem o zřízení vodovodu, který tam dosud není. Takže jsme s majiteli nemovitostí uzavřeli smlouvy o smlouvách budoucích s tím, že se město pokusí získat dotaci na výstavbu vodovodu," popsal současný stav starosta Švihova Václav Petrus.

První krok

Zastupitelstvo města na svém lednovém zasedání zatím schválilo vypsání výběrového řízení na zpracovatele projektové dokumentace pro územní rozhodnutí a pro stavební povolení, aby město město mohlo vůbec o požádat o dotaci.

Dostatek vody

Od nového vodovodu si lhovičtí obyvatelé slibují kvalitnější vodu a její dostatek. „Zatím máme vlastní studnu, ale vody z ní máme málo. Takže jsme jednoznačně pro. Když bude vodovod, budeme jedině rádi," řekla Deníku Eliška Vachtlová.

„Já mám sice vody dost, ale přínosem by to určitě bylo, lidé vodovod chtějí. Když ho město postaví, bude z něj voda asi i kvalitnější," uvedl další ze lhovických občanů Tibor Herczek.

Bez dotace 
to nepůjde

U stavby vodovodu lze předpokládat investici v řádu milionů až desítek milionů korun. Bude záležet na konkrétním projektu. „Existují různé varianty, zatím se nerozhodlo, zda by šlo o vodovod ze Švihova nebo jestli tam bude nějaký vlastní zdroj. To je zatím vše otevřeno. Každopádně půjde o tak velkou částku, že si ji město nebude z rozpočtu moci dovolit. Takže to připadá v úvahu, pouze pokud na to bude evropská dotace," vysvětlil Petrus.

Příští rok

O dotaci by Švihovští mohli žádat zřejmě v příštím roce. „Dotační titul by měl být vyhlášen během příštího roku, ovšem zatím nejsou známé podmínky. Zda bude možné žádat o dotaci pro takto malou obec, jestli to nebude určeno třeba obcím až od tisíce obyvatel. Potřebujeme znát definitivní pravidla hry. Doposud to v Bruselu nebylo schváleno, pak teprve se dá začít dělat něco vážnějšího. Takže zatím děláme přípravné kroky a uvidíme, jak se k tomu budou stavět evropské fondy," uzavřel švihovský starosta.

David Kojan