Obyvatelé Klatov upozorňují na staré stromy poblíž rodinných i panelových domů, které jsou už staré a nebezpečné. Některé stromy stíní slunci tak, že vlhkem tvoří v bytech plíseň. Správa městské zeleně se brání tím, že kácení se provádí na etapy a že ročně vysazuje kolem stovky nových stromů za více než milion korun.

„Čekali jsme, že se vykácejí všechny topoly na sídlišti pod Hůrkou. Jsou více než padesát let staré a při každém větším větru padají větve. Je jen otázkou času, kdy se tu něco stane,“ zlobí se obyvatelka sídliště Dagmar Skřivanová. „Město tady chtělo udělat oddechovou zónu, nové lavičky, novou výsadbu. S kácením topolů se začalo. Když tu podřízli první tři topoly, hned se to začalo propírat v novinách. Výsledek je ten, že kácení bylo zastaveno a stromy nás tu i nadále ohrožují,“ pokračuje Skřivanová.

„Vše, o co občané z uvedené lokality žádali a na co bylo vydáno rozhodnutí městského úřadu, bylo pokáceno, prořezáno, nebo bude provedeno do konce března, kdy končí vegetační období pro kácení dřevin,“ říká vedoucí městské zeleně Technických služeb Klatovy Peter Pošefka.

„Konkrétně v sídlišti pod Hůrkou se za pokácené topoly vysadily nové lípy, vysázeny tam byly i další stromy jako dostačující náhrada,“ pokračuje šéf městské zeleně.

Sídliště v Klatovech jsou plná dřevin, která se bez koncepce vysazovala v 60. až 80. letech minulého století.

„Tenkrát se do sídliště přivezla naložená avie plná mladých odrostků dřevin, sklopila se mezi paneláky a řidič řekl: „Tak to tady máte a vysaďte si to.“ Každý si vzal, co se mu líbilo, a začal sázet. Málokdo si ale uvědomil, že za čtyřicet a více let z toho malého stromku bude 30 metrů vysoký strom a že tam, kam ho vysadil (dva metry od paneláku přímo pod okno), zastínil okna do pátého patra. To je problém, se kterým se potýkáme v celých Klatovech a který řešíme,“ dodal Pošefka.

Správa městské zeleně kácí stromy, které do města a sídlišť nepatří a nebo jsou okolí nebezpečné. Na většinu z nich upozorňují sami občané.

„V Klatovech se kácí vše, co jim přijde pod ruku. To, co pak pokácet mají, zůstane stát. Nové stromy se už nevysazují,“ zlobí se další Deníkem oslovení obyvatelé klatovského sídliště.

„Chci všechny ujistit, že v dnešní době se všechny projekty sadovnických úprav provádějí podle dokumentace. Nekácíme, jak se nám zachce. Ve městě děláme celou řadu sadovnických úprav, které jsou náhradou za poražené stromy. Jen v loňském roce jsme například vysadili přes sto stromů a několik stovek keřů. Budu jmenovat například úpravu v Balbínově nádvoří, parčík za radnicí, vstup do Jarošovy ulice, alej u pošty a v Jiráskově ulici. Ročně nás nová výsadba přijde na více než milion korun,“ uvádí Pošefka.

Stromy v Klatovech jsou prý v dobrém stavu, což potvrdily i dva orkány v minulých letech.

„Naštěstí ještě nikdy nezpůsobily zranění některého občana. Pokud byly nějaké škody, zaznamenali jsme je na automobilech, na které nějaká větev spadla. Pokud občané o nebezpečných stromech, uschlých větvích a podobně vědí, ať se na správu městské zeleně obrátí. Každý podnět prozkoumáme s odborníky a vyhodnotíme situaci,“ doplnil Pošefka.