Stalo se tak na oslavách osvobození a Deník byl při tom. „Pocházím z nedalekého Nehodíva. Můj tatínek se narodil v Americe, ale s maminkou, která byla Češka, se seznámil tady na zábavě, když tu hrál s kapelou na housle. Vzali se a já jsem se jim narodil v roce 1934,“ vzpomínal na myslívských oslavách osvobození Jan Škach, který se s rodinou do USA vystěhoval v roce 1953. „Když jsme odcházeli, měli jsme to snazší než jiní, neboť s americkým občanstvím jsme nemuseli utíkat přes hranice. V Americe jsme to však lehké neměli. Neměli jsme peníze, ale nějak jsme to přečkali. Já jsem pracoval pro stavební firmu v Chicagu, která stavěla mrakodrapy. Dnes už jsem důchodce,“ řekl Deníku Škach, který trvale žije v Chicagu, ale v Myslívě má chalupu, kam jednou nebo dvakrát ročně jezdí.

V Čechách byl tentokrát právě ve chvíli, kdy na oslavy osvobození přijela do Myslíva 4th armored division z Pelhřimova, v jejíž řadách jsou nadšenci z celého světa a nechybí mezi nimi ani Američané.

A právě s jedním z nich se Jan Škach dal do řeči a zřejmě se tak zrodilo nové přátelství. „On je ze St. Louis, které je blízko Chicaga, takže jsme si báječně popovídali a budeme si dopisovat. Vůbec bych nečekal, že v Myslívě potkám někoho, kdo bydlí tak blízko mne v Americe, je to úplný šok,“ neskrýval nadšení český rodák.