„Docela mě zaskočilo, jak dokázali naši předci zámek zdevastovat. Ale jinak to bylo hezké,“ neskrývala rozporuplné pocity Martina Grasslová z Koryt u Klatov poté, co si prohlédla zámek v Červeném Poříčí. Stejně jako mnozí další využila toho, že je během víkendových Dnů evropského dědictví otevřen, což se stává jen třikrát do roka.

Většina lidí tak na rozdíl od jiných památek na Klatovsku tento zámek nezná a ti, co ho navštíví, bývají překvapeni, jak dokázali naši předci zámek, který byl dostavěn v roce 1611 na místě někdejší vodní tvrze, zničit. „Zámek byl v roce 1918 zabaven Habsburkům a předán do užívání Lesů České republiky. Zvenku ho zřejmě příliš neopravovaly a uvnitř byl dokonce přestavěn na obytné místnosti. Byly rozčleněny salony a kvůli vytápění sníženy stropy, aby tam mohli bydlet zaměstnanci jako v bytovce,“ vysvětluje nynější neutěšený stav kastelán Marcel Čermák.

Zámek, který je nyní ve správě Národního památkového ústavu, se však přece jen začíná „zvedat z popela“. Už od roku 1997 se rekonstruuje, je to však běh na dlouhou trať, náročné je zejména shánění financí, kterých je potřeba hodně. „Kdyby sem šly finance v patřičné výši a práce probíhaly technologicky tak, jak by měly, měl by být areál kompletně dokončen v roce 2020. Celkové náklady se aktuálně vyšplhaly na 175 milionů korun,“ doplnil Čermák.

Návštěvníci mohli v Červeném Poříčí zhlédnout nejen současný stav zámku, ale i výstavu fotografií Hany Major Sládkové z tanečního prostředí a zájem budila i výstavka věnovaná historii spodního prádla. „Bohužel nemůžeme zde odprezentovat vývoj jednotlivých typů spodního oblečení. V rámci výstavy se však návštěvníci dozví o důležitých meznících v jeho vývoji a uvidí modely vyrobené podle historických vzorů," říká autorka výstavy i prezentovaných modelů Veronika Kulová plzeňského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu.

Prohlídky zámku jsou možné i v neděli, a to od 9 do 16 hodin.