Déšť a zima mě doprovází po cestě do campu v Sušici, kde se koná zamykání řeky Otavy. Účast je zde minimální oproti dnu, kdy se tato řeka odemykala. Ale není se čemu divit, teploměr ukazuje jen několik stupňů nad nulou a voda rozhodně není na koupání.
„Jako každý rok jsme připravili na druhou sobotu v říjnu zamykání řeky. Dnes je bohužel horší počasí, kt

eré zapříčinilo i menší počet vodáků. Někdo účast odřekl už v týdnu, někteří až dnes. S těmi, kteří přijeli, sjedeme řeku asi do Horažďovic. Jinak si myslím,že sezona byla docela dobrá, nebyl žádný velký nedostatek vody, takže to šlo,“ informuje mě organizátor Václav Slavík.

Otužilí a odvážní vodáci, kteří se nenechali počasím odradit, si připravují své lodě, zahalují se a oblékají nepromokavé věci. „Vodáctví se věnuji už asi 25 let a líbí se mi to, nejvíce mě na tom láká asi ten adrenalin. Na splouvání se moc těšíme. Je nám sice zima, ale to nějak zvládneme. Letošní sezona byla celkově docela chladná,“ prozrazuje zachumlaná a zmrzlá Hana Chládková ze Strakonic. Její kolegyně dodává, že počítala se sluníčkem, neboť to oznamoval internet.

Na břehu řeky už se chystá Slavík s klíčem k uzamčení řeky. Při představě té ledové vody se mi ježí chlupy na celém těle, brrrrrrrrr. Ale otužilý vodák odvážně vstupuje do vody uzamknout Otavu, a ukončit tím vodáckou sezonu. Za sebou slyším hlášky: „Nechoď tam, my ti to odpustíme.“ Ale ani to ho neodradí a v ledové vodě udělá několik kroků, řeku zamkne a po vodáckém pokřiku „Ahooooj“ vylézá ven.

Řeka je uzamčena a šup do vody. Někteří z vodáků se na cestu posilňují teplým čajem, kafem, ale ani pivíčko není výjimkou. „Moc se těšíme. Podle počasí to vypadá, že to ještě bude hodně zajímavé. Pro chuť a na zahřátí si vezeme strakonického dudáka. Celá vodácká sezona docela šla až na to, že hodně pršelo, ale přitom nebylo moc vody. Je škoda, že skoro celé léto propršelo,“ sděluje před odjezdem Pavla Pahorecká z Čestic u Strakonic.

Během chvíle se nalodí i posledních pár vodáků a odplouvají směrem Horažďovice s přáním, aby se nevyklopili.